eReport.sk

Ovocie: čo ste možno o ňom (ne)vedeli


Ovocie versus ovocná šťava

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ktorá forma ovocia je výživnejšia – celé ovocie alebo ovocné džúsy?

Je vlastne ťažké povedať, ktorý z nich poskytuje viac výživy. Aj keď sa konzumácia celého ovocia považuje za najlepší spôsob, ako prijať všetky výhody ovocia, ovocné džúsy sú tiež ľahkou a zdravou možnosťou. Samozrejme, ak je ovocná šťava zložená zo 100% ovocia bez ďalších konzervačných látok alebo prísad, má rovnakú výživovú hodnotu.

Foto: shutterstock

Ovocné šťavy sú k dispozícii v dvoch formách, 100% ovocné šťavy a ako ovocná dužina + voda + cukor. V obidvoch prípadoch sa pridávajú konzervačné látky a prísady, aby sa predĺžila trvanlivosť šťavy. Veľmi málo štiav neobsahuje žiadne konzervačné látky.

Domáca ovocná šťava obsahuje rovnaký obsah vlákniny ako celé ovocie, pokiaľ nepridávate umelé arómy a konzervačné látky. Ak sú však tieto džúsy kúpené v obchode, nemusia mať po dôkladnom spracovaní rovnaký obsah vlákniny. Navyše, keď konzumujete spracované džúsy, hrozí vám nezdravé priberanie. Keď si pripravujete ovocný džús doma, použite ovocie aj so šupkou, aby ste získali ešte väčšiu výživnú hodnotu.

Na čo treba pamätať

  • Odporúča sa konzumovať ovocie v celej forme vrátane šupky, ak je jedlá, aby ste získali vysoký obsah vlákniny, ktorá je v nich obsiahnutá. To podporuje zdravé trávenie a predchádza zápche.
  • Konzumácia sezónneho ovocia zaručuje, že je čerstvé. Väčšina sezónneho ovocia môže navyše pomáhať proti chorobám, ktoré so sezónou prichádzajú. Napríklad v Indii je zelené mango celkom užitočné na zvládnutie letných horúčav.
  • Maximálnu výživovú hodnotu v ovocí využijete, ak ho konzumujete surové. Varené alebo konzervované ovocie zvyčajne stratí niektoré zo svojich dôležitých živín v dôsledku vysokého tepla a predĺženej trvanlivosti. Pre vašu stravu je teda najvýhodnejšie čerstvé ovocie.
  • Nikdy nejedzte ovocie spolu s hlavným jedlom; to môže mať za následok prekyslenie žalúdka a tráviace ťažkosti, pretože ovocie je zvyčajne mierne kyslej povahy. Ovocie vždy jedzte pred jedlom alebo po jedle, s hodinovým až dvojhodinovým časovým odstupom.
  • Ovocie sa vždy odporúča jesť nalačno, alebo aspoň po relatívne ľahkom jedle. Plody na prázdny žalúdok pomáhajú oddialiť šedivenie vlasov, tmavé kruhy pod očami a plešatenie, ale účinne pomáha aj proti stresu.
  • Nikdy nepite vodu ihneď po konzumácii ovocia, pretože to môže mať za následok prekyslenia organizmu.
  • Ovocie by ste mali jesť ráno, pretože pomáha pri detoxikácii a tiež pomáha pri chudnutí. Aj keď tieto výhody možno získať konzumáciou ovocia kedykoľvek počas dňa, ráno je považované za ideálny čas na to, aby malo najväčší účinok.

Ako skladovať ovocie?

Snažte sa neuchovávať ovocie na veľmi horúcich alebo veľmi chladných miestach, zníži sa tak ich trvanlivosť – na skladovanie sa odporúča suché miesto a mierna teplota.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ovocie: čo ste možno o ňom (ne)vedeli

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne