eReport.sk
Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
Branislav Gröhling (SaS). Zdroj: tasr

Ostrá výmena názorov exministra s ministrom! V TOMTO sa Gröhling a Horecký nezhodujú!


Ostrá výmena názorov. Bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS) tvrdí, že súčasné vedenie rezortu školstva vyhodilo z novely školského zákona definíciu segregácie. Tá bola podľa jeho slov kľúčová na to, aby sa postupne začala riešiť právne, poukázal aj na na nevyhnutnú podmienku plánu obnovy. Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký potvrdil, že po medzirezortnom pripomienkovom konaní sa už v novele zákona pojem segregácie nenachádza. Dôležité je však podľa neho nastavenie procesov.

Ostrá výmena názorov

„Na Slovensku máme aj také prípady, keď prichádza k segregovaniu detí v škole,“ povedal exminister školstva. Pre segregáciu žiakov Slovensko čelí od roku 2015 kárnemu konaniu zo strany Európskej komisie, pričom Slovensko malo tento stav napraviť. Počas pôsobenia Gröhlinga na ministerstve školstva podľa jeho slov urobili viacero krokov, ako to napraviť.

Názorovo sa nezhodujú

„Súčasné vedenie ministerstva robí kroky späť. Vytvorili sme diagnostické štandardy, ktoré treba dodržiavať, aby sa zamedzilo chybnej diagnostike. Súčasné vedenie ministerstva štandardy neschválilo, a tak chybná diagnostika detí môže pokračovať,“ povedal Gröhling. Poukázal aj na ich návrh systému automatického prideľovania asistentov, školských psychológov a odborníkov, ktoré súčasné vedenie ministerstva zo zákona vyhodilo. „Vedenie ministerstva asi netrápia ani osudy detí, ani stovky miliónov eur, o ktoré školstvo príde,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Do koalície s TÝMITO stranami Hlas nepôjde!
  2. Mrazivé správy z Turecka
  3. Humanitárna pomoc do Sýrie sa nemá ako dostať
  4. Igor Melicher, šéf petičného referendového výboru zo strany Smer-SD.

Výčitky zo strany exministra

To, že do zákona napíšete zákaz segregácie alebo že konáme v rámci desegregácie, ešte situáciu nezmení, tvrdí Horecký. „Oveľa dôležitejšie je to, že zákon obsahuje ustanovenia aj súvisiace zákony, ktorými napĺňame tento úmysel. Keď zakážete ľuďom segregáciu, tak to ešte neznamená, že sa segregovať nebude. Právne ukotvenie segregácie je v antidiskriminačnom zákone a týka sa viac než len oblasti školstva, vzdelávania a výchovy,“ vysvetlil šéf rezortu školstva. Tvrdí, že ambícia je oveľa väčšia, než len deklarovať, že chcú robiť kroky v záujme desegregácie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ostrá výmena názorov exministra s ministrom! V TOMTO sa Gröhling a Horecký nezhodujú!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: