eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Ilustračné foto: tasr/ap

Napriek kritike z Bruselu Orbán hlási: Maďarsko začalo prípravy na predsedníctvo v Rade EÚ!

Maďarský premiér Viktor Orbán a členovia jeho vlády sa v stredu v budínskom sídle úradu vlády zúčastnili na prípravnom fóre o nadchádzajúcom predsedníctve Maďarska v Rade Európskej únie v druhom polroku 2024. Pre agentúru MTI to uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Orbán hlási

„Maďarsko začalo prípravy na predsedníctvo v EÚ,“ vyhlásil Orbán a zdôraznil, že jeho vláda je skúsená a pripravená, pôjde totiž o druhé maďarské predsedníctvo v Rade EÚ. „Sme pripravení efektívne riešiť výzvy, ktorým Európa čelí,“ podčiarkol premiér.

Prípravy na predsedníctvo

Orbán vyjadril vďaku generálnemu riaditeľovi pre všeobecnú a inštitucionálnu politiku Generálneho sekretariátu Rady EÚ (GSC) Didierovi Seeuwsovi a generálnej riaditeľke pre komunikáciu GSC Agnieszke Bartolovej, že prijali pozvanie do Budapešti, aby sa na dvojdňovom prípravnom stretnutí podelili o svoje skúsenosti s maďarskými ministrami.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajina a Rusko
  2. Poľnohospodárska katastrofa
  3. Poľnohospodárska katastrofa.
  4. barbarský čin

Európsky parlament (EP) 1. júna uznesením vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v Maďarsku vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová v tejto súvislosti vyhlásila, že išlo o úplne zbytočné uznesenie. „Pre ľavicovú väčšinu v EP, ktorá podporuje vojnu na Ukrajine, je zlou správou, že dnes úplne zbytočne hlasovala o uznesení odsudzujúcom našu krajinu, pretože prípravné práce sú už v plnom prúde,“ napísala Vargová na Facebooku.

Kritika z Bruselu

Europoslancov znepokojuje stav hodnôt EÚ v Maďarsku, ktorý sa zhoršuje v dôsledku „úmyselného a systematického úsilia vlády“ aj napriek tomu, že EP aktivoval mechanizmus podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy.

Stála spravodajkyňa EP pre Maďarsko Gwendoline Delbosová-Corfieldová uviedla, že europarlament jednotne vyjadril hlboké znepokojenie nad zhoršením situácie v oblasti právneho štátu v Maďarsku. „Uvoľnenie zmrazených finančných prostriedkov EÚ v tejto fáze by Fideszu umožnilo pokračovať vo svojich útokoch na základné práva. Nastal čas, aby Rada EÚ pochybovala o tom, či členský štát, ktorý čelí právnemu konaniu podľa článku 7, môže dôveryhodne zastávať predsedníctvo EÚ,“ opísala situáciu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Napriek kritike z Bruselu Orbán hlási: Maďarsko začalo prípravy na predsedníctvo v Rade EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php