eReport.sk
Režisér Stanislav Párnický.
Režisér Stanislav Párnický. Foto: tasr

Opustil nás režisér Stanislav Párnický


Režisér Stanislav Párnický zomrel v piatok vo veku 77 rokov. Informovala o tom RTVS. Pre TASR to potvrdil generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Peter Dubecký.

Stanislav Párnický sa stal režisérom v polovici 70. rokov, keď nakrúcal najmä filmy pre Slovenskú televíziu, pripomína RTVS. Televízna tvorba dodnes predstavuje významnú časť jeho filmografie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Svet slovenského divadla v slzách
  2. Zuzana Čaputová s Jurajom Rizmanom na predstavení hry Kocúrkovo v SND.

Nedožité narodeniny

V jeho tvorbe hraných filmov vynikla psychologická dráma Kára plná bolesti z obdobia druhej svetovej vojny. V roku 1995 nakrútil pokračovanie filmu Štefana Uhra Pásla kone na betóne s názvom Kone na betóne. Rodák z Piešťan bol tiež bývalým manželom herečky Zdeny Studenkovej.

Stanislav Párnický by 11. apríla oslávil 78. narodeniny. Jeho výraznú osobnosť si RTVS pripomenie v piatok večer o 20.00 h na Dvojke v portréte zo série GEN.sk a na Jednotke filmom Kára plná bolesti o 21.55 h.

Bohatá tvorba

Stanislav Párnický pochádza z Piešťan. Jeho talent sa prejavil už počas štúdia divadelnej réžie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Po skončení štúdia krátky čas pôsobil v Divadle SNP v Martine, kde režíroval prevažne náročný, žánrovo i tematicky pestrý repertoár.

Z Martina sa na dlhé roky presunul do Slovenskej televízie v Bratislave, kde sa v priebehu 70. rokov 20. storočia stal výraznou osobnosťou televíznej tvorby. V roku 1985 prešiel Stanislav Párnický na bratislavskú Kolibu do Slovenskej filmovej tvorby.

Spolupracoval tiež na niekoľkých televíznych seriáloch, režisérsky sa ujal napríklad Ordinácie v ružovej záhrade (2007). V roku 2011 nakrútil aj televízny film Čerešňový chlapec.

V roku 1990 sa Stanislav Párnický podieľal na vzniku Filmovej a televíznej fakulty (FTF) VŠMU v Bratislave. Bol prvým vedúcim katedry filmovej a televíznej réžie a dekanom Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Vyučoval predmety režijná tvorba, základy réžie a teória réžie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opustil nás režisér Stanislav Párnický

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne