eReport.sk
Tibor Gašpar
Tibor Gašpar. Foto: FB / Tibor Gašpar

Tibor Gašpar: Neurobili sme žiadnu chybu, pohľad na trestnú politiku štátu určuje vládna koalícia!

 Opozícia súhlasiť nemusí. Pohľad na trestnú politiku štátu určuje vládna koalícia, skrátenie premlčacích lehôt na desať rokov aj pri násilných trestných činoch v pôvodnej novele Trestného zákona nebolo chybou. Skonštatoval to poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda brannobezpečnostného výboru Tibor Gašpar (Smer-SD). Problém nevidí ani v tom, že po aktuálnej vládou schválenej novelizácii ostanú desaťročné premlčacie lehoty pri vyšetrovaní organizovaných zločineckých skupín.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Susko - minister spravodlivosti
  2. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.
  3. Blížime sa k svetovej vojne?

Opozícia súhlasiť nemusí

„Pohľad na trestnú politiku štátu určuje vládna koalícia a že s ňou nutne vo všetkých bodoch nesúhlasí opozícia, to je v poriadku,“ uviedol Gašpar v súvislosti s Trestným zákonom a jeho úpravami.

Myslí si, že nastavenie vo „veľkej“ novele Trestného zákona, ktorú parlament prijal vo februári, bolo v poriadku aj pri skrátení premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch. Odmieta tak rétoriku, že by vláda teraz opravovala chyby vlastnej novely.

Odborná diskusia

Individuálna je podľa neho aj otázka premlčacích lehôt pri organizovanej zločineckej skupine. 

„Môžeme odborne diskutovať, či je desať rokov dosť, alebo málo, a čo ešte môže ovplyvniť proces odhalenia páchateľa za desať rokov,“ uviedol.

Desať rokov považuje za dostatočný čas na vyšetrenie takýchto zločinov. Nazdáva sa, že neskôr sa už do procesu vyšetrovania môžu dostávať rôzne manipulácie s dôkazmi.

Ďalšia novela

Vláda vo štvrtok odobrila novelu Trestného zákona, ktorá ráta so zachovaním pôvodných premlčacích lehôt pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, a to 20 rokov.

Zároveň navrhuje parlamentu schváliť úpravu v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť by mala zmena nadobudnúť 15. marca, čiže od rovnakého dátumu ako „veľká novela“ Trestného zákona schválená 8. februára.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tibor Gašpar: Neurobili sme žiadnu chybu, pohľad na trestnú politiku štátu určuje vládna koalícia!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre