eReport.sk
Opäť sa zložíme na príjmy politikov! OĽANO získa vyše 3 milióny
Richard Sulík (vpravo) a jeho SaS dostane za volebný výsledok podstatne menej peňazí ako líder OĽANO Igor Matovič. Zdroj: tasr

Opäť sa zložíme na príjmy politikov! OĽANO získa vyše 3 milióny eur. Koľko dostanú ďalšie strany?

Opäť sa zložíme na príjmy politikov! Všetci daňoví poplatníci, teda občania, zase raz štedro prispejú do straníckych pokladničiek. Budú to milióny eur, ktoré stranám zrejme už v lete „cinknú“ na účtoch.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  2. Oni nie sú opozícia!
  3. Pročko sa pýta fanúšikov

Politické strany majú v tomto roku dostať za výsledky posledných parlamentných volieb z roku 2020 príspevok celkovo vo výške 11,7 milióna eur. Rozdeliť si ho má desať strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo financií (MF) SR. Príspevky za voľby sa stranám vyplácajú postupne každý rok počas štvorročného volebného obdobia.

Najviac peňazí má v roku 2023 získať OĽANO

Príspevky sa vyplácajú podľa MF priebežne, zväčša v letných mesiacoch. Závisí to od splnenia povinností vyplývajúcich zo zákona, napríklad od predloženia výročnej správy.

Najviac peňazí má v roku 2023 získať OĽANO, a to 3,34 milióna eur. Nasleduje Smer-SD s 2,49 milióna eur, za ním Sme rodina s 1,2 milióna eur a ĽSNS má dostať 1,18 milióna eur.

SaS má získať v tomto roku takmer 915.222 eur a Za ľudí viac ako 847.187 eur.

PS a Spolu dostanú takmer 550-tisíc

Príspevok dostávajú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali viac ako tri percentá hlasov. Progresívne Slovensko a Spolu, ktoré šli do volieb v koalícii, majú získať spolu 548.129 eur. KDH má dostať 366.090 eur, Maďarská komunitná spolupatričnosť 307.567 eur, SNS takmer 249.000 eur a Dobrá voľba takmer 241.000 eur.

Ako osekajú príjmy strán predčasné voľby?

Príspevok sa delí na časti. Ministerstvo priblížilo, že príspevok na činnosť sa rovná celkovému príspevku za hlasy, ktorý sa rozdelí na 48 podielov. Slovensko zrejme čakajú v tomto roku predčasné voľby, s čím súvisí aj úprava vyplácania príspevku. „Nárok na príspevok na činnosť zaniká uplynutím mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom sa konajú nasledujúce voľby. Ak sa činnosť Národnej rady (NR) SR skončí pred uplynutím volebného obdobia, zvyšné podiely sa znižujú o počet mesiacov, za ktoré sa volebné obdobie skrátilo,“ skonštatovalo MF.

V súčte ide o desiatky miliónov eur

Príspevok na mandát sa vypláca na jeden rok a jeden mandát po celé volebné obdobie tej strane, na ktorej kandidátnej listine poslanec kandidoval. „Tento nárok zaniká uplynutím mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom sa konajú nasledujúce voľby. V prípade skrátenia volebného obdobia sa skracuje o počet mesiacov, za ktoré sa skrátilo volebné obdobie,“ dodali z ministerstva.

Celkovo si politické subjekty za volebné obdobie 2020 až 2024 majú rozdeliť štátny príspevok v sume viac ako 76 miliónov eur. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opäť sa zložíme na príjmy politikov! OĽANO získa vyše 3 milióny eur. Koľko dostanú ďalšie strany?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti