eReport.sk
Na snímke pamätná tabuľa výsadby prvej spomienkovej lipy pre obete pandémie COVID-19, ktorým oficiálne odštartoval celoslovenský projekt budovania unikátnych Živých pietnych miest na pamiatku vyše 15-tisíc obetí v areáli Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici 24. septembra 2021.
Na archívnej snímke pamätná tabuľa výsadby prvej spomienkovej lipy pre obete pandémie COVID-19 v Banskej Bystrici. Foto: tasr

OĽANO navrhuje nové pamätné dni! Jeden by sme si mali podľa poslancov Matoviča pripomínať 6. marca

Na Slovensku by mohli pribudnúť dva nové pamätné dni. Poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO navrhujú, aby sa 6. marec stal Dňom obetí pandémie COVID-19. Zároveň by sa 22. september mohol stať Dňom boja proti nenávistným prejavom na deťoch. Navrhuje to skupina koaličných poslancov. Oba návrhy sú súčasťou noviel zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini

Poslanci hnutia, ktorému šéfuje Igor Matovič upozornili, že pozostalí obetí na Slovensku sa spojili v Občianskom združení Skutočné obete. Tí sa usilujú o pripomenutie pamiatky svojich blízkych aj iniciatívou na schválenie Dňa obetí pandémie COVID-19, ktorý by bol 6. marca, teda v deň prvého potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 na Slovensku.

Chcú aktívne vplývať aj na mládež

Koaliční poslanci v ďalšom návrhu tvrdia, že ustanovením pamätného dňa chcú docieliť, aby sa problematike rizikového správania žiakov a študentov venoval adekvátny priestor naprieč základnými a strednými školami na Slovensku. „Zároveň tým chceme upriamiť pozornosť verejnosti, médií, neziskových organizácií a mienkotvorných osobností na Slovensku, aby sa vytvoril celospoločenský diskurz, kde by sa vymedzili hranice voči narastajúcim prejavom agresie, šikany a netolerantného správania s cieľom aktívne vplývať na mládež a ukazovať im pozitívne vzory správania,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe návrhu.

Obe úpravy by mohli byť účinné od 1. januára 2023

Navrhovaný dátum 22. september súvisí podľa poslancov s návratom detí do školských zariadení po prázdninách, keď by bolo vhodné venovať priestor tejto problematike, keďže vedenie škôl je prvé týždne zaťažené agendou spojenou so zberom dát či evidencie žiakov a študentov. Obe právne úpravy by v prípade schválenia mohli byť účinné od 1. januára 2023.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OĽANO navrhuje nové pamätné dni! Jeden by sme si mali podľa poslancov Matoviča pripomínať 6. marca

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti