eReport.sk
Žilinka v parlamente
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v NR SR. Zdroj: tasr

Žilinka v Národnej rade: Ohradil sa voči viacerým vyjadreniam poslancov i hanlivým výrokom!

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje za smutné, že z vystúpení poslancov Národnej rady (NR) SR sa asi len jedno týkalo správy o činnosti prokuratúry a stave zákonnosti, ktorú predniesol. V závere diskusie o správe reagoval na viaceré vyjadrenia poslancov, ktorí kritizovali využívanie paragrafu 363 Trestného poriadku či nedostatočnú komunikáciu generálnej prokuratúry. Ohradil sa voči hanlivým výrokom na adresu prokurátorov a voči niektorým vyjadreniam poslancov.

Žilinka v Národnej rade

Na vyjadrenia poslanca Alojza Baránika (SaS) o oslobodzovaní gangstrov reagoval, že takéto vyjadrenia sú vrcholom neúcty. Pripomenul prezumpciu neviny a potrebu rešpektovať dôstojnosť osôb. Podčiarkol, že generálny prokurátor v zmysle paragrafu 363 Trestného poriadku neoslobodzuje a nič nezastavuje, ale svojím zákonným oprávnením reaguje.

Generálny prokurátor sa ohradil voči viacerým vyjadreniam

Žilinka sa ohradil aj voči niektorým vyjadreniam o krajských prokurátoroch. „Stále rozprávate o tom, ako ich mám na povel,“ povedal poslancom a odmietol dehonestujúce výroky na ich adresu. Dodal, že si váži ich prácu. Deklaroval, že od nich nikdy žiadnu nezákonnosť nežiadal a ani nebude.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vládna nepomoc?
  2. Vláda smrti urobí všetko aby dovládla
  3. Richard Sulík, koaličná kríza, SaS vs OĽANO
  4. Predseda Smeru Robert Fico a maďarský minister Péter Szijjártó
  5. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Výzva poslancom

Čo sa týka výhrad voči jeho komunikácii, vyzval poslancov, aby nechali na ňom, ako sa bude vyjadrovať. Pokiaľ ide o spôsob vysvetľovania dôvodov jednotlivých rozhodnutí, myslí si, že kto chce, ten to pochopí. Tvrdí, že vždy poskytli jasné a vecné stanovisko k dôvodom vedúcim k rozhodnutiam prokuratúry. Pripomenul, že všetky odôvodnenia zverejňujú a nie je možné ich dopĺňať o odpovede na nejaké otázky.

Kolíkoví vs. Žilinka

Za zavádzanie označil výroky Márie Kolíkovej (SaS), že si generálny prokurátor osobuje právo rozhodnúť o vine a nevine, pričom má o tom rozhodovať súd. Podčiarkol, že prokurátor rozhoduje v zmysle kompetencií a že má dozerať na zákonnosť predsúdneho konania. „Úlohou prokurátora je na každé porušenie zákona reagovať,“ podčiarkol. Súdu má byť podľa jeho slov predložená len vec, v ktorej zákonným spôsobom prebehlo prípravné konanie. Poslanci diskusiou o správe generálneho prokurátora ukončili šiesty rokovací deň. Zídu sa opäť v stredu (7. 12.), od 9.00 h by sa mali venovať správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka v Národnej rade: Ohradil sa voči viacerým vyjadreniam poslancov i hanlivým výrokom!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti