eReport.sk
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Angela Merkelová. Foto: tasr

Odchádzajúca Merkelová: Ak je žena v politike aj prítomná, tak sa nebije o pozíciu lídra strany

Odchádzajúca nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala ženy, aby sa viac zapájali do politiky. Slová Merkelovej uverejnili v komentári víkendového vydania nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, informovala v sobotu agentúra DPA.  

“Musíme pracovať na tom, aby mali ženy viac sebavedomia, pretože ak je žena (v politike) aj prítomná, tak sa nebije o pozíciu lídra strany… Môžem ženy len vyzvať, aby sa zapojili. Mať (v politike) iba mužov, dnes jednoducho nezodpovedá dobe,” uviedla Merkelová. Tá bola vôbec prvou ženou, ktorá sa postavila na čelo nemeckej vlády a ujala sa postu spolkového kancelára.

Nový líder CDU doviedol stranu k najhoršiemu výsledku

Pokiaľ chce politická strana zastupovať ľudí, musí byť podľa Merkelovej ochotná dosiahnuť, čo možno najväčšiu rovnosť pohlaví vo svojich radoch. Merkelová, ktorá bola nemeckou kancelárkou 16 rokov, sa v tohtoročných parlamentných voľbách rozhodla nekandidovať a znovu sa neuchádzať o post spolkového kancelára.

Jej konzervatívna únia CDU/CSU napokon utrpela v septembrových voľbách porážku. Na čele Kresťanskodemokratickej únie (CDU) stál v čase volieb Armin Laschet, ktorý bol tiež kandidátom strany na post spolkového kancelára. Ten však CDU doviedol k najhoršiemu volebnému výsledku v jej histórii a čelí preto výraznej kritike aj vo vlastných radoch.

Kto nahradí Lascheta? Kandidátov je niekoľko

Podľa agentúry DPA chce teraz CDU začať od začiatku a na nadchádzajúcom zjazde strany si jej členovia plánujú voliť nové vedenie. DPA uvádza, že je niekoľko potencionálnych kandidátov, ktorí by na poste predsedu CDU mohli Lascheta nahradiť. Medzi inými sa hovorí napríklad o súčasnom nemeckom ministrovi zdravotníctva Jensovi Spahnovi, bývalom šéfovi frakcie CDU v Spolkovom sneme (Bundestag) Friedrichovi Merzovi, či o predsedovi zahraničného výboru Bundestagu Norbertovi Röttgenovi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecká kancelárka Angela Merkelová s pivovým pohárom počas predvolebnej kampane
  2. Renata Alt

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odchádzajúca Merkelová: Ak je žena v politike aj prítomná, tak sa nebije o pozíciu lídra strany

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport