eReport.sk
Renata Alt
Renata Alt. Foto: archív RA

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR Slovenka v nemeckom parlamente otvorene o Sputniku a očkovaní: Nakladačka Merkelovej!

Slovenka v Bundestagu! Pochádza zo Skalice, no má svoje miesto ako poslankyňa v nemeckom parlamente. Renata Alt pôsobila ako diplomatka v Mníchove, no od roku 2017 obsadila lukratívny džob ako nemecká poslankyňa za stranu FDP. Pre eReport opísala ako sa Nemci pasujú s pandémiou a otvorene sa vyjadrila aj ku kritizovanej ruskej vakcíne Sputnik V. A prečo má v zuboch nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú?.

Od 7. júna sa v Nemecku chystajú zrušiť kategórie ľudí pre očkovanie a budú sa môcť ľudia očkovať bez obmedzenia. Ako vnímate tento krok? Ide o dôležitú iniciatívu v boji Nemecka s pandémiou?

Frakcia Slobodných demokratov víta zrušenie kategorizácie a prioritizovanie občanov pre očkovanie v Nemecku. Očkovanie je najrýchlejšia cesta späť k prinavráteniu občianskych slobôd obyvateľom. Strana FDP už dávno navrhovala, aby sa v záujme urýchlenia rozšíril proces očkovania aj na obvodných, súkromných a taktiež závodných lekárov. Spätne sa ukázalo, že to bola dobrá cesta. V Nemecku sme získali obrovskú dynamiku očkovania, ktorá nám na začiatku roka chýbala. Silná sieť praktických lekárov je veľkou devízou nemeckého zdravotníctva v porovnaní s ostatnými krajinami. Preto teraz bude najdôležitejšou úlohou nemeckej vlády poskytnúť obyvateľom čo najviac vakcín nielen na leto, ale aj s ohľadom na možné potrebné preočkovanie na jeseň. Dúfam preto, že sa nemecká vláda poučila z problémov s logistikou a obstarávaním v minulosti.

Ako podľa vás Nemecko zatiaľ zvláda boj s pandémiou? Podcenilo nejaké riziká?

Svojím pomalým a byrokratickým konaním prispela vláda Angely Merkelovej k zvýšeniu nerovnosti medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva, ktoré boli rozlične zasiahnuté korona pandémiou. Veľká koalícia CDU/CSU a SPD príliš často zabudla na živnostníkov, malé a stredné podniky. Záchranné balíčky pre postihnuté osoby a firmy boli prijaté príliš neskoro. Žiadosti o pomoc boli neúmerne zdĺhavé a byrokratické. Omeškané bolo aj vyplácanie finančnej pomoci, čo taktiež viedlo v mnohých prípadoch k insolvencií.

Nemecká poslankyňa Renata Alt. – Foto: tasr

Aká je podľa vášho názoru atmosféra, nálada po roku boja s koronou v Nemecku?

Obyvatelia Nemecka veľmi kriticky vnímajú prešľapy a pomalosť vlády Angely Merkelovej. Rozhorčenosť obyvateľov pociťujem najmä v mojom okrskovom regióne Stuttgart v Bádensku-Württembergsku. Nemecké firmy sú vo svete známe svojou efektivitou, vynikajúcou logistikou a precíznym plánovaním. Ani jednu z týchto vlastností nie je možné pripísať nemeckej
vláde v boji proti korona pandémii.

Ako vnímate ľudí, ktorí zľahčujú ochorenie Covid – 19 a označujú ho napríklad za “chrípôčku”. Stretávate sa s podobnými názormi aj vo vašom blízkom okolí?

Aktuálne zomrelo na následky korony v Nemecku viac než 89-tisíc občanov. Napriek tomu, že toto číslo je v prepočte na obyvateľa jedno z najnižších vo svete, akékoľvek zľahčovanie korony je ľahkomyselné. Aj mnohí mladí ľudia, ktorí prekonali toto ochorenie, mali ťažký priebeh a majú dlhodobé následky. Na základe vlastnej skúsenosti varujú pred závažnosťou ochorenia a odporúčajú očkovanie.

Ako sa pre vás počas pandémie zmenila vaša práca poslankyne v
nemeckom parlamente?

Moja práca poslanca nemeckého parlamentu sa zmenila v mnohých aspektoch. Namiesto osobných diskusií v grémiach a výboroch, diskutujeme prostredníctvom rôznych digitálnych platforiem. Z časti to nahradí možnosť kontaktu, ale osobný kontakt nám tiež veľmi chýba. V máji sme napríklad usporiadali náš trojdňový stranícky zjazd skoro výhradne v elektronickej podobe, vrátanie volieb predsedníctva strany. Digitálne sme odsúhlasili aj náš volebný program do nadchádzajúcich volieb v jeseni. Najviac mi však chýbajú osobné stretnutia s občanmi a mnohé
rozhovory, ktoré sú pre mňa najdôležitejším zdrojom podnetov pre moju politickú činnosť.

Zmenilo sa Nemecko a ľudia po roku pandémie?

Korona zasiahla nielen všetky oblasti nášho súkromného života ale zmenila aj nemeckú spoločnosť. Najviac mi robí starosti, že chýbajúce prezenčné vyučovanie počas mnohých mesiacov má obrovské dôsledky na možnosti vzdelávania niekoľkých generácií. Vzdelanie je kľúčom k sociálnemu zabezpečeniu. Nie každé dieťa malo možnosť plnohodnotne participovať na digitálnom vyučovaní a malo dostatočné technické vybavenie. Mnohým deťom chýbala v rodinách podpora pri výučbe, ktorú štát v čase pandémie nedokázal zabezpečiť. Pandémia tak zosilnila sociálne rozdiely medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva.

Angela Merkelová – Foto: tasr

Na Slovensku zneužívajú tému pandémie najmä extrémistické strany ako ĽSNS Mariana Kotlebu a ďalší. Zneužívajú túto tému extrémisti, napríklad AfD aj v Nemecku?

Skutočnosť, že AfD kritizuje vládnu politiku v súvislosti s ochrannými opatreniami proti korone, zodpovedá jej demokratickému mandátu opozičnej strany. Z môjho pohľadu však AfD oslabuje svoje vlastné argumenty, pretože sa nedištancuje dostatočne presvedčivo od radikálnych politikov s extrémistickými názormi, ktoré nesmieme tolerovať.

Na Slovensku sa strhla veľká kontroverzia ohľadom vakcíny Sputnik V. Ako vnímate túto ruskú očkovaciu látku? Ako vnímate, že Igor Matovič ešte ako premiér objednal Sputnik V na Slovensko?

Ako členka zahranično-politického výboru a bývalá diplomatka vnímam predovšetkým geopolitické aspekty ohľadne vakcíny Sputnik V. Nie je pre mňa pochopiteľné, prečo Rusko ponúka svoju vakcínu napriek tomu, že nemá dostatočné množstvo pre zaočkovanie vlastného obyvateľstva. Doteraz sa oboma dávkami dalo zaočkovať len 8 percent Rusov. Samotní
zamestnanci farmaceutickej firmy, kde sa Sputnik V vyvíjal, sa odmietajú zaočkovať touto vakcínou. Rusko má jasnú celosvetovú stratégiu zahraničnej politiky a Sputnik V používa cielene ako geopolitický nástroj za účelom posilnenia svojho politického vplyvu, zatiaľ čo spolupráca v iných oblastiach je problematická. Zároveň sú údaje o kvalite a účinnosti očkovacej látky nedostatočne vedecky overené.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport