eReport.sk
Titulka mimoriadneho vydania magazínu Le Point s portrétom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona 25. apríla 2022. Foto: tasr/ap

Obrovská volebná prehra? Macron prišiel o väčšinu v parlamente

Oficiálne výsledky nedeľňajšieho druhého kola volieb potvrdili, že francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel o doterajšiu väčšinu kresiel v parlamente. V 577-člennom Národnom zhromaždení bude mať jeho blok iba 245 kresiel.

Vyplýva to z konečných výsledkov hlasovania, ktoré v noci na pondelok zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Prezidentova centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) skončila síce s výrazným náskokom na prvom mieste, v dolnej komore parlamentu však získala len 245 kresiel, teda o 44 menej, než potrebovala na zaistenie absolútnej väčšiny, vyplýva z prepočtov AFP.

Druhá skončila ľavicová koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) pod vedením Jeana-Luca Mélenchona, ktorej poslanci v novozvolenom Národnom zhromaždení obsadia 135 kresiel. Výrazné zisky zaznamenala aj krajne pravicová strana Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej, ktorá si podľa AFP vybojovala 89 kresiel a stala sa tak najsilnejším pravicovým zoskupením v parlamente.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský námorný veliteľ, admirál Tony Radakin.
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron volí vo volebnej miestnosti v obci Le Touquet na severe krajiny počas druhého kola parlamentných volieb vo Francúzsku v nedeľu 19. júna 2022.
  3. Emmanuel Macron sa podpisuje chlapcovi na jeho sadru pred príchodom do volebnej miestnosti v obci Le Touquet.

Analytici predpovedajú, že po strate parlamentnej väčšiny čaká Macrona, ktorý bol v apríli znovuzvolený na druhé funkčné obdobie, náročné obdobie vládnutia a ťažkosti pri presadzovaní avizovaných reformných plánov. Podľa pozorovateľov sa bude zrejme musieť dohovárať o schvaľovaní jednotlivých zákonov s pravicovými stranami, alebo sa pokúsiť získať na svoju stranu časť opozičných alebo nezávislých poslancov.

Zdroj: tsra


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obrovská volebná prehra? Macron prišiel o väčšinu v parlamente

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti