eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron volí vo volebnej miestnosti v obci Le Touquet na severe krajiny počas druhého kola parlamentných volieb vo Francúzsku v nedeľu 19. júna 2022.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron volí vo volebnej miestnosti v obci Le Touquet na severe krajiny počas druhého kola parlamentných volieb vo Francúzsku v nedeľu 19. júna 2022. Foto: tasr/ap

Macron zrejme stratí parlamentnú väčšinu! Čo to bude znamenať?

AKTUALIZOVANÉ – Koalícia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zrejme stratí väčšinu kresiel v parlamente. Vyplýva to z prognóz, ktoré priniesli rôzne inštitúty po skončení nedeľného druhého kola volieb. Informovala o tom agentúra AFP.

Prezidentova centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) by mala podľa rôznych prognóz obsadiť v dolnej komore parlamentu 200-260 z celkove 577 kresiel, pričom na väčšinu by ich potrebovala 289.

Koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES), v ktorej sa ľavicové strany a zelení spojili pod vedením Jeana-Luca Mélenchona, by mohla získať 149-200 kresiel.

Ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon volí vo volebnej miestnosti v Marseille počas druhého kola parlamentných volieb vo Francúzsku v nedeľu 19. júna 2022. – Foto: tasr/ap

Výrazné zisky zaznamenalo podľa prognóz krajne pravicové Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej, ktorému by mohlo pripadnúť 60-102 kresiel.

Ak sa prognózy potvrdia, vládnuť bude náročné

V prípade, že sa prognózy potvrdia, čaká podľa agentúry AP Macrona náročné obdobie vládnutia a bude sa musieť dohovárať so zákonodarcami. Plány „macronistov“ v podobe sľubovaného znižovania daní, sociálnej reformy či zvýšenia dôchodkového veku chce totiž zablokovať koalícia NUPES.  

Francúzsko malo naposledy prezidenta a premiéra z iných strán pred dvoma desaťročiami, keď pravicový prezident Jacques Chirac musel spolupracovať s parlamentom s prevahou socialistov za predsedu vlády Lionela Jospina.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron zrejme stratí parlamentnú väčšinu! Čo to bude znamenať?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti