eReport.sk
FB občianska patrola Hlohovec

Občianska patrola Hlohovec

Agresivita mladých trápi Hlohovec už niekoľko rokov. Tínedžeri si náhodne vyberali ľudí, zmlátili ich a videami sa chválili na sociálnych sieťach. Táto vlna agresivity sa načas skončila, keď polícia zadržala ich 21-ročného vodcu, keď v blízkosti policajnej stanice dokopal 40-ročného muža.

Začiatkom leta však sociálne siete zaplavilo video, na ktorom skupina tínedžerov surovo zbila 16-ročného mladíka. Pohár trpezlivosti pretiekol, keď skupinka doslova zmlátila len 12-ročného chlapca. Ten si následky bitky nesie dodnes.

Vtedy si sedem nahnevaných otcov malých detí povedalo: „Dosť, ideme do ulíc!“ Z hodiny na hodinu vytvorili facebookovú skupinu Občianska patrola, ktorá si v priebehu mesiaca získala širokú podporu. Jej zakladatelia každý večer vyrážajú na obchôdzky, aby už k ďalšiemu násiliu nedochádzalo. „Chceme, aby naše ratolesti boli v bezpečí,“ skonštatoval jeden z lídrov tohto dobrovoľníckeho zoskupenia Daniel Strnisko.

Ako skupina pracuje

Do správ denne dostávajú informácie o tom, čo sa v meste deje. V priebehu pár minút vyrážajú pešo, na autách, alebo na kolobežkách. Daniel Strnisko hovorí, že stačí násilníkom dohovoriť.  Všetko robia v medziach zákona a fyzickým stretom sa dôsledne vyhýbajú.

„Naším cieľom nie je biť deti, len im dávame najavo, že už nie sú bez dozoru. A verte, ono sa to medzi nimi veľmi rýchlo rozšírilo. Aj keď sme minule upokojovali pouličnú roztržku medzi pätnásťročnými chlapcami, stačilo dôrazné napomenutie (zdroj: FB Občianska patrola Hlohovec),“ hovorí Tomáš Hunka a dodáva, že keby sa útok obrátil proti nim, majú právo využiť nutnú sebaobranu. „K tomu zatiaľ ani raz nedošlo. Veď v drvivej väčšine ide o desať- až dvanásťročných výrastkov.“  Počas prázdnin neraz zostali v nemom úžase, keď skupiny maloletých stretávali aj o tretej ráno.

Hoci majú s príslušníkmi mestskej i štátnej polície dobré vzťahy a s viacerými sa poznajú osobne, mesto sa k Občianskej Patrole nehlási. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová legalitu Občianskej Patroly potvrdila. „Každá iniciatíva zvyšuje bezpečnosť občanov v danom meste. Zákon hovorí, že obmedziť osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom, môže ktokoľvek (zdroj:plus7dní).“ Zároveň pripomína, že každá osoba sa môže primerane brániť, nesmie však vzniknúť väčšia ujma, ako hrozila útokom. V prípade mladistvých útočníkov a detí odporúča ihneď volať hliadku.

Rodičia zhodne vyjadrujú spokojnosť, že sa v ich meste tvorí občianska spoločnosť a ľudia prestávajú byť ľahostajní.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Občianska patrola Hlohovec

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre