eReport.sk
Nový Zéland pozná meno nového premiéra
Chris Hipkins poskytuje rozhovor novinárom 21. januára 2023 vo Wellingtone. Foto: tasr/ap

Nový Zéland pozná meno nového premiéra. Krajinu povedie súčasný minister školstva

Nový Zéland pozná meno nového premiéra! Vládnuca labouristická strana na Novom Zélande si v nedeľu jednohlasne zvolila nového lídra – súčasného ministra školstva Chrisa Hipkinsa. Ten sa tak oficiálne stane novým premiérom krajiny. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

Hipkins tak na čele vlády nahradí Jacindu Ardernovú, ktorá tento týždeň oznámila, že po piatich rokoch v úrade odstupuje. Ako dôvod uviedla syndróm vyhorenia a potrebu tráviť viac času so svojou rodinou.

Vicepremiérkou sa stane ministerka pre sociálny rozvoj

Hipkins zloží prísahu v stredu 25. januára. Za svoju zástupkyňu si vybral terajšiu ministerku pre sociálny rozvoj Carmel Sepuloniovú, ktorá sa stane prvou osobou s tichomorským pôvodom v tejto funkcii.

Novozélandská premiérka prekvapila. Jacinda Ardernová vo štvrtok (19.1.) prekvapivo oznámila, že odstupuje zo svojho úradu. Vo funkcii predsedníčky vlády podľa vlastných slov skončí najneskôr 7. februára. O znovuzvolenie sa už následne uchádzať nebude. 

Ardenová priznala, že už „nemá dostatočnú kapacitu“

„Odchádzam, pretože takto privilegovaná úloha zo sebou nesie zodpovednosť. Zodpovednosťou je vedieť, kedy ste tou správnou osobou na vedenie (krajiny) a kedy nie. Viem, čo táto práca vyžaduje a už nemám dostatočnú kapacitu na to, aby som ju robila dobre,“ povedala Ardernová. Objasnila, že už v lete premýšľala nad tým, či má dostatok energie na to, aby vo svojej funkcii pokračovala, a napokon dospela k tomu, že nie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový Zéland pozná meno nového premiéra. Krajinu povedie súčasný minister školstva

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti