eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Nová štúdia pôvodu koronavírusu: Vírus nepochádza z laboratória, ale z wuchanskej tržnice

Zvierací trh v čínskom Wu-chane bol naozaj prvotným epicentrom pandémie ochorenia COVID-19. Vyplýva to z nových štúdií zverejnených v utorkovom vydaní vedeckého časopisu Science. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Prvá štúdia analyzovala geografický vzorec prípadov koronavírusu v decembri 2019. Ukázala, že prvé prípady nákazy boli tesne zoskupené okolo tržnice Chua-nan vo Wu-chane. Druhá štúdia skúmala genómové údaje z prvých prípadov ochorenia. Dospela k záveru, že je nepravdepodobné, že by sa covid vo veľkej miere prenášal medzi ľuďmi pred novembrom 2019.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Skúmanie koronavírusu Covid-19 v laboratóriu
  2. Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Vladimír Lengvarský
  3. Na ilustračnej snímke občania čakajú v rade na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v rómskej osade v Trebišove 25. novembra 2021.
  4. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Spoluautor štúdie Michael Worobey z Arizonskej univerzity nedávno vyzýval vedeckú komunitu, aby bola otvorenejšia myšlienke, že koronavírus unikol z laboratória. Na základe výsledkov štúdie si však myslí, že je nepravdepodobné, aby sa rozšíril iným spôsobom ako prostredníctvom trhu vo Wu-chane. Výskumný tím prvej štúdie určoval polohu väčšiny z prvých 174 prípadov nákazy identifikovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. Dospel k záveru, že až 155 z nich bolo vo Wu-chane. Nakazené osoby navštívili tamojší zvierací trh, alebo žili v jeho tesnej blízkosti.

Druhá štúdia sa zamerala na vyriešenie zjavného rozporu v ranom vývoji vírusu. Na začiatku pandémie sa šírili dve línie koronavírusu – A a B. Vedci sa domnievajú, že obe sa preniesli na ľudí zo zvierat na tamojšom trhu pri dvoch rôznych udalostiach v novembri a decembri 2019. Podľa tohto scenáru existovali pravdepodobne aj ďalšie prenosy zo zvieraťa na človeka, ktoré sa však neprejavili ako covid. Zistenie pôvodu koronavírusu je dôležité na odvrátenie ďalšej pandémie a pre záchranu miliónov životov, vysvetľuje AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nová štúdia pôvodu koronavírusu: Vírus nepochádza z laboratória, ale z wuchanskej tržnice

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti