eReport.sk
Zuzana Čaputová vystupuje so Správou o stave Slovenskej republiky pred poslancami
Zuzana Čaputová vystupuje pred poslancami. Foto: tasr

Niektoré neparlamentné strany správu Čaputovej ostro kritizujú: O ničom. Ako celá prezidentka!


Prezidentka SR Zuzana Čaputová v správe o stave republiky neoslovila menšiny. Uviedla to mimoparlamentná strana Aliancia v reakcii na prejav hlavy štátu, ktorý predniesla v utorok v Národnej rade (NR) SR. SNS považuje prezidentkinu správu o stave republiky za vrchol alibizmu, obviňuje ju za stav v spoločnosti. Hnutiu KDH v prejave chýbal väčší dôraz na podporu a vyzdvihnutie slovenských rodín.

Čaputová dokáže podľa predsedníčky Progresívneho Slovenska Ireny Bihariovej decentne, zmierlivo, no zároveň veľmi presne pomenovať problémy našej spoločnosti. „Súhlasím s ňou, že Slovensko je zranená krajina a že zúfalo potrebuje stabilitu a jednotné vedenie. Súčasná vládna koalícia túto stabilitu priniesť nedokáže, rovnako tak ani parlamentná opozícia,“ poznamenala Bihariová.

Predseda strany Spolu Miroslav Kollár skonštatoval, že Slovensko potrebuje stabilitu a pokoj, založené na pravde, rešpekte a úcte. „Sme odsúdení spolu žiť a spory riešiť, nie ich využívať na rozdúchavanie nenávisti,“ povedal s tým, že aj tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude diať opak. Úroveň politickej diskusie klesla asi na najnižšiu úroveň, podotkol Kollár. Je podľa neho pochopiteľné, že správa prezidentky bola správou o zranenej krajine.

Maďarské strany majú voči prezidentke veľkú výčitku

Maďarské strany združené v Aliancii uviedli, že hlava štátu opäť presne pomenovala dôvody zranení Slovenska.

Zdôraznila, že volení zástupcovia obyvateľov Slovenska majú spoločnú zodpovednosť za smerovanie krajiny, aj za narastajúce napätie v spoločnosti.

„Našej pozornosti však neuniklo, že pani Čaputová prostredníctvom svojej, už v poradí druhej, správy o stave štátu neoslovila príslušníkov národných komunít a neupozornila na dôležitosť vzájomného porozumenia a dobrého spolunažívania medzi majoritou a minoritami,“ skonštatovala Aliancia.

Republika: Čaputová sedí v paláci úplne zbytočne

Najzávažnejšie problémy, ktoré trápia spoločnosť, spomenula prezidentka v správe len okrajovo, tvrdí hnutie Republika. V celom prejave podľa hnutia kryla a chválila vládu. „Jednoducho, jej správa o stave republiky bola vlažná a o ničom. Ako celá prezidentka. Znovu sa len potvrdilo, že pani Čaputová sedí v prezidentskom paláci úplne zbytočne a súčasná vláda môže rátať s jej podporou,“ uviedlo.

SNS: Ani bezduchý prejav ju zodpovednosti nezbaví

Mimoparlamentná SNS zhodnotila prejav prezidentky ako vrchol alibizmu. Pomenovala v ňom problémy, za ktoré je podľa strany osobne zodpovedná. „Počas dvoch rokov prezidentka ani raz nevyjadrila svoju nespokojnosť s nekompetentnosťou a nepripravenosťou tejto vlády,“ konštatuje s tým, že nesie plnú zodpovednosť za stav v spoločnosti. „A ani bezduchý prejav, ktorý dnes predviedla, ju tejto zodpovednosti nezbaví,“ podotkla SNS.  

KDH: Absentoval väčší dôraz na podporu rodín

Predseda KDH Milan Majerský oceňuje, že Čaputová zdôraznila v správe množstvo kritických bodov spoločnosti. „Rovnako voláme po zásadných zmenách v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí a najmä spravodlivosti, ktorých nedostatky sa počas pandemického napätia odkryli ešte výraznejšie,“ povedal.

Majerský dodáva, že v parlamente v súčasnosti chýba štátnický rozmer politiky, ktorý do čias napätia prinesie upokojenie, zjednotenie a nádej. „Zároveň však v správe o stave republiky absentoval väčší dôraz na podporu a vyzdvihnutie slovenských rodín, v živote ktorých sa na konci dňa prejavuje väčšina politických rozhodnutí,“ hovorí.

Pellegrini: Jej jazyk mi prišiel príliš jemný

„Prezidentka sa snažila nastaviť aké-také zrkadlo vládnej koalícii. Ale na to, v akom marazme sa krajina nachádza a aké hlboké a vážne sú problémy slovenskej spoločnosti, mi prišiel jej jazyk príliš jemný,“ povedal líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini s tým, že hlava štátu mohla byť podstatne tvrdšia a jasnejšia vo vyjadreniach.

Hoci prezidentka podľa neho kritizovala vládu za neuvládnutú pandémiu, slabú ekonomickú a sociálnu pomoc či za dlhodobo zatvorené školy, alibisticky sa postavila voči otázke o referende. Pellegrini od nej očakával výrazný apel, aby vyhoveli žiadosti ľudí, ktorí ho žiadajú. Veľmi alibisticky vníma aj vyjadrenia prezidentky k otázkam právneho štátu.

„Súhlasím, že spoločnosť je extrémne rozdelená, rozhádaná a že Slovensko bude v nasledujúcich mesiacoch potrebovať zmier a spojenie sa preto, aby sme sa z tohto marazmu dostali,“ poznamenal. Myslí si, že raz odznie koronakríza i problémy v právnom štáte a potom sa ľudia budú pýtať ako ďalej. Následne si vie predstaviť, že jej výzvy na zjednotenie sa budú mať logiku.

Na kritiku smerom k opozícii reagoval tým, že jeho mimoparlamentná strana Hlas-SD sa nesnaží pôsobiť takto dramaticky, ale robiť rozvážnejšiu politiku a prinášať riešenia. „Každý si musíme klásť otázku, či ideme spôsobom ‚po nás potopa‘ alebo ‚čím horšie, tým lepšie‘, alebo sa budeme naozaj snažiť niečo s touto krajinou spraviť,“ poznamenal. So súčasnou vládou však veľké šance na zlepšenie situácie na Slovensku nevidí.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová
  2. Zuzana Čaputová vystupuje so Správou o stave Slovenskej republiky pred poslancami
  3. Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth
  4. Irena Bihariová (uprostred) počas tlačovky PS.
  5. Robert Fico.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Niektoré neparlamentné strany správu Čaputovej ostro kritizujú: O ničom. Ako celá prezidentka!

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne