Hokejista Juraj Slafkovský
Hokejista Juraj Slafkovský. Zdroj: tasr

NHL: Slafkovský asistoval, Montreal zvíťazil v Columbuse 3:1. Ako dopadli ostatné zápasy?

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský si pripísal asistenciu pri víťazstve Montrealu nad Columbusom 3:1 vo štvrtkovom zápase NHL. Do štatistík sa zapísal v 43. min, keď bol pri góle Arbera Xhekaja na 1:1. V stretnutí nastúpil vo štvrtej formácii a na ľade strávil 10:20 min.

Mohlo by vás zaujímať

1. Tomáš Tatar (s číslom 90) z New Jersey Devils oslavuje po strelení gólu. Foto: tasr
  2. slovenský reprezentant Marek Hamšík
  3. Pavol Regenda
  4. Jaromír Jágr

Naši

V programe 15 zápasov sa predstavilo celkovo šesť Slovákov. Z víťazstva sa tešil obranca Martin Fehérváry, ktorého Washington zdolal doma Philadelphiu 3:2 po predĺžení. V 62. min rozhodol Alexander Ovečkin. Pavol Regenda nastúpil za Anaheim pri výhre „káčerov“ nad New Yorkom Rangers 3:2, v bránke hostí sa predstavil Jaroslav Halák.

Tomáš Tatar nezabránil ukončeniu rekordnej 13-zápasovej série víťazstiev New Jersey Devils, o ktoré sa postaralo Toronto. Na ľade súpera uspelo 2:1. Calgary v zostave aj s Adamom Ružičkom podľahlo Pittsburghu na ľade protivníka 1:2 po nájazdoch.

Buffalo

Hráči Buffala nadviazali na výhru s Montrealom, ktorou ukončili osemzápasovú sériu prehier. „Šable“ zdolali St. Louis presvedčivo 6:2. Domáci položili základ víťazstva v druhej tretine, v ktorej strelili tri góly. Najvýraznejšie prispeli k víťazstvu dvojgóloví Jeff Skinner a Jack Quinn.

Arizona

Arizona po štyroch prehrách v rade dokázala zdolať Carolinu, ktorá naopak prehrala už štvrtý duel po sebe. Dvoma gólmi sa na výhre Coyotes podieľal útočník druhej formácie Lawson Crouse. Český brankár Karel Vejmelka zlikvidoval všetkých 36 pokusov súpera a zaznamenal druhý shutout v sezóne.

Red Wings

Detroit zvíťazil doma nad Nashvillom 3:0. Red Wings zlomili odpor súpera v druhej tretine, keď strelili gól kapitán Dylan Larkin a v presilovej hre Filip Hronek. Český obranca bol najvyťažovanejším hráčom „červených krídiel“ a 21 sekúnd pred koncom zápasu ešte asistoval pri góle do prázdnej bránky z hokejky Rasmussena. Detroit vyhral tretí duel v rade a posunul sa vo Východnej konferencii na 5. priečku.

Florida

Florida zdolala na domácom ľade Boston 5:2 a ukončila tak „medveďom“ sedemzápasovú víťaznú sériu. Bruins doplatili na nedisciplinovanosť v prostrednej časti hry, keď ponúkli „panterom“ až štyri presilové hry, z ktorých dvakrát inkasovali. Góly Floridy si rozdelilo päť strelcov, najvýraznejšími postavami duelu však boli trojbodoví Aleksander Barkov a Aaron Ekblad. Kanadský obranca sa stal prvým obrancom v histórii klubu, ktorý strelil 100 gólov za „panterov“. Boston je aj naďalej na prvom mieste Východnej konferencie.

Minnesota

Minnesota si poľahky poradila s Winnipegom, ktorý zdolala 6:1. V drese Wild zaznamenala až pätica hráčov aspoň dva body, trojbodový bol útočník Matthew Boldy. Obranca Jets Josh Morrissey si pripísal pri jedinom góle hostí dvadsiaty bod v prebiehajúcej sezóne. Kanadskému obrancovi sa to podarilo v 18. zápase. Nikto v histórii klubu nedosiahol túto métu skôr, predošlým rekordérom bol Dustin Byfuglien, ktorý na to potreboval 22 stretnutí.

New Jersey

New Jersey v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom podľahlo na domácom ľade Torontu 1:2. Hráči Maple Leafs zároveň ukončili dvanásťzápasovú šnúru výhier „diablov.“ Nemám rád ten pocit prehry. Viem, že je to už nejaký čas, čo sme ho zažili, ale nechcete ho mať. Musíme sa cez to preniesť a pripraviť sa na ďalší zápas a dokázať, že sme schopní pokračovať aj v ďalších zápasoch,“ povedal tréner Devils Lindy Ruff. Kanadský útočník Mitchell Marner asistoval pri úvodnom góle zápasu, keď v páde dokázal spoza brány nájsť hokejku Johna Tavaresa a predĺžil tak svoju bodovú sériu už na 14 duelov.

Calgary

Vyrovnaný duel Pittsburghu s Calgary museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa presadilo až päť strelcov, pričom víťazný gól strelil po ukážkovom bekhendovom blafáku Jevgenij Malkin. Pre „tučniakov“ to bola štvrtá výhra v rade. Adam Ružička dostal opäť dôveru od trénera Darryla Suttera v prvom útoku Flames, slovenský útočník strelecky ohrozil brankára Tristana Jarryho trikrát, do štatistík sa však nezapísal.

NYI versus Edmonton

Výraznú zásluhu na výhre New Yorku Islanders 3:0 nad Edmontonom mal ruský brankár Iľja Sorokin. Jednotka klubu z Long Islandu zlikvidovala v zápase všetkých 49 striel „olejárov“. „Bol to dobrý zápas, ich hráči sú veľmi nebezpeční. Počas zápasu nemyslíte na počet striel. Videl som to až po zápase, je to príliš veľa, ale bol to pre mňa výborný zápas,“ povedal pre nhl.com 27-ročný Rus.

Viac striel pri shutoute v histórii klubu dokázali vykryť iba dvaja brankári, o jednu strelu viac zneškodnil v sezóne 2017/18 slovenský brankár Jaroslav Halák a rekord zaznamenal v ročníku 1989/90 Glenn Healy, ktorý nepustil za seba ani jeden z 51 pukov. Až desaťkrát ohrozil v zápase ruského brankára útočník Zach Hyman.

Washington

Po štyroch prehrách dokázali zvíťaziť hráči Washingtonu, ktorí zdolali na domácom ľade Philadephiu 3:2 po predĺžení. „Letci“ prehrali v ôsmom dueli po sebe. „Niektorí hráči nie sú schopní myslieť na výhru. Takmer vždy čakajú prehru,“ povedal kouč Philadelphie John Tortorella. Už tradične odohral viac ako dvadsať minút v drese Capitals slovenský obranca Martin Fehérváry.

Ovečkin

Hrdinom večera bol ruský útočník Alexander Ovečkin, ktorý rozhodol zápas v druhej minúte predĺženia strelou z prvej. Bol to už 790. gól v kariére tretieho najlepšieho strelca v dejinách profiligy, na druhého Gordieho Howea stráca jedenásť gólov. Švédsky brankár Felix Sandström bol zároveň 164. brankárom, ktorého Ovečkin prekonal v NHL. Vyrovnal tým tretie miesto Marka Messiera. Pred Rusom je už iba dvojica Patrick Marleau (177) a Jaromír Jágr (178).

Dallas

Dallas predviedol dokonalý obrat proti Chicagu. Ešte v 50. minúte Blackhawks viedli 4:1 a nič nenasvedčovalo tomu, že by mali zápas stratiť. „Hviezdy“ naštartoval k obratu kapitán Jamie Benn, ktorý využil jedinú presilovku v tretej tretine. Gól na 3:4 a vyrovnávajúci delilo iba 14 sekúnd a „čierni jastrabi“ záver stretnutia absolútne nezvládli.

„Keď dostane súper taký impulz a podporu z tribún, je ťažké ho zastaviť,“ poznamenal obranca Chicaga Seth Jones. Víťazný gól strelil v 59. minúte český útočník Radek Faksa, ktorý prekonal krajana Petra Mrázka. Do prázdnej brány uzavrel stav Jason Robertson, s 31 bodmi aktuálne druhý najproduktívnejší hráč súťaže. Blackhawks zaznamenali piatu prehru po sebe.

NYR

Anaheim dokázal po troch prehrách zdolať New York Rangers 3:2 a pripísal si prvý triumf v súťaži v riadnom hracom čase. Predošlé prišli iba po nájazdoch, či predĺžení. V bráne hostí dostal prednosť pred Igorom Šesťorkinom slovenský brankár Jaroslav Halák, tomu však zápas príliš nevyšiel.

Na Haláka pritom mierilo takmer o polovicu menej striel ako na Johna Gibsona. Z troch gólov však ide na vrub Haláka iba gól na 2:1 z hokejky Kulikova, ktorý strelou z pravého mantinelu našiel medzeru medzi betónmi. Anaheim je aj napriek výhre posledný v Západnej konferencii.

Seattle

Až trinásť gólov padlo v zápase Seattlu proti San Jose. Z výhry 8:5 sa tešili domáci hráči. Trojbodový večer zaznamenal 20-ročný útočník Krakenov Matty Beniers. Po zranení je naďalej vo výbornej forme aj Švéd Andre Burakovsky, ktorý si rovnako ako Beniers pripísal na konto 1+2. V drese „žralokov“ zažiaril švajčiarsky útočník Timo Meier, ktorý strelil hetrik.

Samozrejme, je to sklamanie. Vrátili sme sa späť do zápasu, no potom sme sa príliš rýchlo vzdávali. Strácali sme príliš veľa pukov. Myslím, že v niektorých častiach zápasu sme hrali dobre, ale nebolo to dostatočne konzistentné počas celého zápasu. Tento duel sa dal vyhrať,“ uviedol autor troch gólov. Nováčik súťaže vyhral tretí duel po sebe a v Západnej konferencii mu patrí tretie miesto, San Jose je trináste.

Colorado

Obhajca titulu z Colorada nestačil na Vancouver a podľahol mu doma 3:4. „Lavíny“ pritom v zápase vyhrávali 2:1 aj 3:2. Rozhodujúci gól zaznamenal v 52. minúte tvrdou strelou obranca Ethan Bear a s bilanciou 1+1 sa stal prvou hviezdou zápasu. Útočník Mikko Rantanen strelil v zápase dva góly a so 178 presnými zásahmi dorovnal Matta Duchenea. Canucks poskočili v tabuľke Západnej konferencie na dvanáste miesto.

Las Wegas

Líder Západnej konferencie Vegas zdolal poslednú Ottawu 4:1. Golden Knights potvrdili, že to na kanadský klub vedia, pretože si s ním poradili už v ôsmom dueli po sebe. Naposledy Senators dokázali zvíťaziť 3. marca 2018. Veľkú zásluhu na výhre má brankár Logan Thompson, ktorý zlikvidoval 39 zo 40 pokusov. Bodovú sériu na šesť zápasov natiahol útočník Mark Stone. Kanadský obranca Alex Pietrangelo odohral 900. zápas v NHL.