eReport.sk
Pápež František v Budapešti
Parolin potvrdil pápežove slová. Foto wwikipedia

Neuveriteľné gesto pápeža: Je ochotný vrátiť domorodé artefakty z Vatikánskych múzeí

Neuveriteľné gesto! Pápež František v nedeľu potvrdil, že sa diskutuje o vrátení artefaktov z kanadskej koloniálnej éry vo Vatikánskych múzeách. Vyjadril tiež ochotu vrátiť ďalšie problematické predmety z vatikánskych zbierok. Informovala o tom TASR podľa agentúry AP.

„Napadá mi siedme prikázanie: Ak niečo ukradnete, musíte to vrátiť,“ povedal pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Maďarska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápežove slová apelu
  2. Pápež František v Budapešti
  3. Zástupcovia partizánov cudzích spriatelených štátov na manifestácii v Bratislave 1. mája 1945
  4. Danko a Taraba k výstupu na Devín.

Európske múzeá prehodnocujú

Pápež František nedávno urobil iné neuveriteľné gesto. Nechal vrátiť do Grécka tri fragmenty sôch Parthenonu, ktoré boli vo Vatikánskych múzeách dve storočia.

V súčasnosti mnohé múzeá v Európe a Severnej Amerike prehodnocujú svoje etnografické a antropologické zbierky. Debata o reštitúcii exponátov sa rozprúdila v rámci zúčtovania s koloniálnymi výbojmi a požiadaviek na vrátenie vojnovej koristi od krajín a spoločenstiev pôvodu.

V prípade Vatikánu rozsiahlu časť zbierok domorodého umenia poslali katolícki misionári do Ríma na výstavu v roku 1925. Argumentuje preto, že obradné masky, opasky a ďalšie veci boli dary. Kritici však pochybujú, či ich domorodci v tom čase mohli voľne ponúkať vzhľadom na rozdiel síl v koloniálnych obdobiach.

Treba vraj „rozlišovať“

František pripomenul, že rabovanie bolo bežnou črtou dávnych čias. Povedal, že v budúcnosti musia múzeá „v každom prípade rozlišovať“. Ale tam, kde je to možné, by sa mali predmety reštituovať.

„A ak zajtra prídu Egypťania a požiadajú o obelisk, čo budeme robiť?,“ povedal a zachichotal sa. Obelisk v strede Námestia svätého Petra priviezol do Ríma pred viac ako 2000 rokmi rímsky cisár Caligula. Na dnešné miesto ho premiestnili až v 16. storočí.

František je prvý latinskoamerický pápež. Pozná aj tú časť histórie, ktorá je Európanom menej známa. Minulý rok sa v Kanade osobne ospravedlnil domorodým obyvateľom za zneužívanie na internátnych školách zo strany katolíckych misionárov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné gesto pápeža: Je ochotný vrátiť domorodé artefakty z Vatikánskych múzeí

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php