eReport.sk
Danko a Taraba k výstupu na Devín.
Tomáš Taraba (vpravo) je presvedčený, že šéf národniarov Andrej Danko ohlási v decembri kandidatúru na slovenského prezidenta. Foto: fb/stranasns

VIDEO SNS podporí matičiarov. Danko a Taraba bojujú o právo na zástavu: Na Devín pôjdeme! Aj s vlajkou

Na Devín pôjdeme! Aj s vlajkou. Predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka a predsedu strany Život – Národná strana Tomáša Tarabu pohoršil fakt, že na hrade Devín sa nesmie nosiť slovenská vlajka. Preto oznámili, že v nedeľu 7. mája o 14.00 hod na Devín národniari predsa len pôjdu a vlajku o žrdi tam budú niesť.

Reagovali tak na incident, ktorý sa stal v utorok 25. apríla. Predstaviteľom Matice slovenskej totiž pracovníci múzea nepovolili niesť zástavy počas návštevy hradu Devín.

„Slovenská národná strana podporí matičiarov v tom, aby slovenská vlajka na hrade Devín bola,“ povedal Danko.

Danko a Taraba o pochode na hrad Devín.

Zdroj: fb/stranasns

S vlajkou 6×9 metra

„Kde inde ako na hrade Devín by sme sa mali spojiť? Ubezpečujem vás, že nás nezastavia,“ dodal predseda SNS vo videu. Spomenul aj „cirkus okolo stožiara a vlajky pred Národnou radou SR“. „Takú istú vlajku 6×9 metra spolu s Tomášom Tarabom a s ľuďmi, ktorí sa k nám pridajú, na hrad Devín vynesieme,“ dodal Danko.

„Urobíme spoločný pochod, kde hrdo vynesieme slovenskú zástavu. Aby sme vyslali signál všetkým tým, ktorým slovenská zástava vadí, ktorým vadí asi to, že máme vlastný štát, ktorým vadí to, že Slováci môžu rozhodovať o svojom osude,“ povedal Taraba. Dodal, že „niet lepšej odpovede ako to, ak sa tam zúčastníme v čo najväčšom počte“.

Matičiarom vlajku nepovolili

Obaja predsedovia reagovali na fakt, že na hrade Devín nepovolili skupine predstaviteľov Matice slovenskej, evanjelickému kňazovi a študentom niesť zástavy počas ich návštevy v utorok 25. apríla. Malo ísť o matičnú spomienku na vychádzku štúrovcov na Devín. Múzeum mesta Bratislavy (MMB) reagovalo, že akcia bola nahlásená ako školská skupina. Až na mieste zistili, že má ísť o verejné podujatie, ktoré sa musí vopred dohodnúť a odsúhlasiť.

Matica slovenská argumentovala, že v minulosti pri spomienkových podujatiach pri príležitosti vychádzky štúrovcov nezakazovali priniesť si na hrad zástavy.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).
  2. Lucia Kurilovaská v BEZ CENZÚRY eReportu.

Múzeum reagovalo

Múzeum mesta Bratislavy tvrdí, že hrad Devín nie je verejným priestranstvom, preto nestačí podujatie len oznámiť. Zamestnanci hradu pritom podľa MMB postupovali podľa návštevného poriadku. Ten návštevníkom nedovoľuje vnášať do areálu hradu „predmety, ktoré môžu ohroziť život a zdravie osôb alebo spôsobiť škodu na majetku múzea alebo iných osôb“. Podľa interných pravidiel MMB medzi tieto predmety patria aj vlajkové tyče.

„Zamestnanci hradu napriek tomu, že zhromaždenie nebolo nahlásené, nechali spomienkové zhromaždenie prebehnúť. Zároveň však v súlade s návštevným poriadkom požadovali sňatie vlajok z vlajkových tyčí, držaniu vlajok samotných nijako nebránili,“ uviedla Katarína Selecká z MMB

Podnet výboru pre kultúru

MMB deklaruje, že si váži Maticu slovenskú i historický odkaz štúrovcov. Musí však prihliadať na plynulú a bezpečnú prevádzku lokalít zverených pod jeho správu.

Predsedníctvo Matice slovenskej sa v tejto súvislosti obracia aj na členov Výboru NR SR pre kultúru a médiá, aby interpelovali za zrušenie zákazu nosenia zástav v areáli hradu Devín a múzeu odporučili, aby na veži hradu Devín osadili žrď so slovenskou štátnou zástavou, ako je to obvyklé aj na iných slovenských hradoch.

Zdroj: tasr, fb/stranasns


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO SNS podporí matičiarov. Danko a Taraba bojujú o právo na zástavu: Na Devín pôjdeme! Aj s vlajkou

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre