eReport.sk
Je Netanjahu diktátor?
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu, foto: tasr/ap

Netanjahu ustúpil, odbory v Izraeli ukončili štrajk. Opozícia je pripravená na dialóg

Vedenie izraelských odborov Histadrut ukončilo v pondelok večer jednodňový generálny štrajk. Premiér Benjamin Netanjahu predtým na neskôr odložil kontroverznú reformu súdnictva, voči ktorej sa v Izraeli už mesiace masovo protestuje. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajina je rukojemníkom Západu
  2. Odmietnutý Biden
  3. Izraelský policajt sa bije s demonštrantmi, ktorí sa pokúšajú blokovať hlavnú cestu počas protestu proti vládnemu návrhu súdnej reformy nového premiéra Benjamina Netanjahua v Tel Avive.

Vyhlásili prímerie

„V nadväznosti na oznámenie predsedu vlády vyhlasujem ukončenie štrajku,“ povedal predseda Všeobecnej federácie pracujúcich v zemi Izrael (Histadrut) Arnon Bar-David.

Odloženie balíka justičných zmien opatrne privítala aj izraelská opozícia, informuje agentúra Reuters. Opozičné strany už avizovali, že sa budú snažiť dosiahnuť dohodu.

Zlé skúsenosti

Opozičný líder a expremiér Jair Lapid uviedol, že opozícia si potrebuje byť istá, že Netanjahu „neblafuje“ či neskúša nejaké triky. Už totiž s ním mala „zlé skúsenosti,“ priblížil Lapid.

„Na druhej strane, ak sa vláda zapojí do skutočného a spravodlivého dialógu, môžeme vyjsť z tejto krízy silnejší a jednotnejší a môžeme to premeniť na rozhodujúci moment v našej schopnosti spolunažívať,“ uviedol vo vyhlásení.

Amerika

Netanjahuovo pozastavenie kontroverznej justičnej reformy medzičasom privítal aj Biely dom.

„Vítame toto oznámenie ako príležitosť na vytvorenie času a priestoru na kompromis,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Práve kompromis je to, o čo sa USA zasadzovali. Zásadné zmeny demokratického systému by sa podľa nej mali uskutočňovať s čo najširšou podporou verejnosti.

Podobne ako u nás

Izrael nemá písanú ústavu, pričom jej úlohu plnia tzv. základné zákony, ktoré môže blokovať najvyšší súd. Túto právomoc mu chce vláda pripravovanou justičnou reformou obmedziť. Podľa kritikov a účastníkov masových protestov by tým však posunula krajinu smerom k autoritárstvu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Netanjahu ustúpil, odbory v Izraeli ukončili štrajk. Opozícia je pripravená na dialóg

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti