eReport.sk
USS Dwight D. Eisenhower Zdroj: Wiki

USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight Eisenhower z Červeného mora


Lietadlová loď bola zapojená do medzinárodnej vojenskej operácie koalície štátov vedenej USA. Operácia je reakciou na útoky húsíov, ktorí na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy zameriavajú na lode smerujúce do izraelských prístavov alebo na lode vlastnené izraelskými spoločnosťami.

Americká armáda po niekoľkomesačnom nasadení, ktoré bolo reakciou na rozsiahly útok palestínskej militantnej organizácie Hamas na Izrael, stiahla z Červeného mora späť do USA svoju lietadlovú loď USS Dwight D. Eisenhower a jej sprievodné plavidlá. Podľa agentúry DPA to v sobotu oznámilo velenie americkej armády pre Blízky východ.

Toto plavidlo nahradí lietadlová loď USS Theodore Roosevelt, ktorá sa do Červeného mora presunie na budúci týždeň z Indopacifiku.

Viac ako sedem mesiacov sa lietadlová loď Dwight D. Eisenhower a jej podporné plavidlá podieľali na ochrane komerčných lodí v Červenom mori a Adenskom zálive. Tiež aj na záchrane námorníkov a odstrašovaní húsijských milícií v Jemene, povedal hovorca Pentagónu Pat Ryder. Americký minister obrany Lloyd Austin sa rozhodol, že jej nasadenie tretíkrát nepredĺži.

Lietadlová loď bola zapojená do medzinárodnej vojenskej operácie koalície štátov vedenej USA s názvom Prosperity Guardian. Cieľom operácie je zaistenie bezpečnej plavby v Červenom mori a Adenskom zálive. Operácia je reakciou na útoky húsíov na medzinárodnú dopravu v tejto oblasti, ktoré sa začali po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy v októbri 2023.

Húsíovia, ktorí od roku 2014 ovládajú časti Jemenu, sa na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy zameriavajú na lode smerujúce do izraelských prístavov alebo na lode vlastnené izraelskými spoločnosťami. Zaútočili aj na americké a britské lode pri pobreží Jemenu po tom, čo obe krajiny vykonali nálety na jej pozície.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA stiahli lietadlovú loď USS Dwight Eisenhower z Červeného mora

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne