eReport.sk
Neštandardný režim
Kto bude novým predsedom Hlasu-SD po Petrovi Pellegrinim? Foto: FB / Peter Pellegrini

Predseda NR SR Peter Pellegrini: Rozhodnutie ÚS SR rešpektujem. Čo ho ale prekvapilo?


Neštandardný režim. Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR v súvislosti pozastavením účinnosti trestných kódexov. Prekvapila ho rýchlosť rozhodnutia i to, že sa verejnosť dozvedela závery z médií a až potom sa vyjadril oficiálne ÚS.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Igor Matovič a Veronika Remišová v časoch, keď boli ešte boli spolu v rovnakej strane.
  2. Právny štát je nateraz zachránený
  3. Rozdielne pohľady

Žijeme v demokracii

„V normálnej demokracii je štandardné a správne rešpektovať rozhodnutie ÚS,“ uviedol Pellegrini. S tým, že má právo svojimi rozhodnutiami pozastaviť účinnosť niektorých častí zákona. Rozhodnutie ÚS podľa vlastných slov zatiaľ nevidel.

Myslí si, že ÚS mohol pri rozhodnutí viac špecifikovať problematické paragrafy a nie „en bloc“ pozastaviť celý článok, ktorý zahŕňa všetky úpravy v Trestnom zákone. Pýta sa, či sa tak pre krátkosť času neublížilo aj dobrým riešeniam.

„Najdôležitejší moment nás ešte čaká. Keď sa odborníci a ústavní právnici budú pozerať na to zdôvodnenie,“ dodal.

Neštandardný režim

Šéf parlamentu očakával rokovanie ÚS v „štandardnejších režimoch“. Podľa vlastných slov vníma taktiku z hľadiska dátumu a času rozhodnutia ÚS. Poukázal na lehoty na zverejnenie rozhodnutia v zbierke zákonov.

Zároveň uviedol, že novelu Trestného zákona už poslali z NR SR na ministerstvo spravodlivosti na zverejnenie. Dodal, že rezort má stanovené lehoty pri zverejňovaní zákonov, ktoré musí dodržať.

Pripomenul tiež, že nepozastavené časti novely majú nadobudnúť účinnosť od 15. marca. „Neviem, či teraz bude niekto robiť nejaké rošády,“ podotkol.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predseda NR SR Peter Pellegrini: Rozhodnutie ÚS SR rešpektujem. Čo ho ale prekvapilo?

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre