eReport.sk
Klienti Ružinovského domu seniorov počas očkovania 3. dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v utorok 26. októbra 2021 v Bratislave.
Na ilustračnej snímke seniori počas očkovania treťou dávkou. Foto: tasr

Nepríjemná prognóza WHO: Počet obetí covidu v Európe môže do jari presiahnuť hrozivú hranicu!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpovedá scenár, ktorý si zrejme neželá nikto. Európska pobočka zdravotníckeho orgánu OSN navyše očakáva, že v 25 krajinách dôjde k veľkému až extrémnemu preťaženiu, čo sa týka kapacít nemocničných lôžok.

Počet obetí covidu v Európe môže do marca 2022 presiahnuť hranicu dvoch miliónov, ak nebudú čo najskôr prijaté dostatočné protipandemické opatrenia, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

V drvivej väčšine prípadov úraduje variant delta

Európsky región WHO, do ktorého patrí až 53 štátov, už teraz eviduje viac než 1,5 milióna úmrtí na COVID-19. Táto pľúcna choroba, ktorú v danom regióne spôsobuje v drvivej väčšine prípadov variant delta koronavírusu SARS-CoV-2, je v súčasnosti hlavnou príčinou smrti v celej Európe a strednej Ázii, informoval inštitút pre zdravotnícke ukazovatele a analýzu, ktorý spolupracuje s WHO.

Krajiny budú zápasiť s extrémnym preťažením nemocníc

Európska pobočka tohto zdravotníckeho orgánu OSN navyše očakáva, že v 25 krajinách dôjde k veľkému až extrémnemu preťaženiu, čo sa týka kapacít nemocničných lôžok. Vysoké až extrémne zaťaženie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) navyše zažije až 49 z 53 štátov.

WHO apeluje na dodržiavanie opatrení

Kumulatívny počet úmrtí v európskom regióne WHO môže podľa súčasného tempa prekročiť do jari hranicu 2,2 milióna. “Aby sme mohli s týmto vírusom žiť a pokračovať v našich životoch, musíme praktizovať prístup ‘očkovanie plus”. To znamená dať sa zaočkovať štandardnými dávkami (proticovidových) vakcín, dať si aj posilňovaciu dávku, ak je to možné, a zároveň dodržiavať preventívne opatrenia” – nosenie rúšok, umývanie rúk, vetranie a podobne,” povedal regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Organizácia pomenovala tri kľúčové dôvody šírenia vírusu

WHO v správe ďalej predstavila tri hlavné dôvody pre súčasné mimoriadne rýchle šírenie koronavírusu. Prvou z nich je dominancia variantu delta, ktorý je v každej krajine európskeho regiónu WHO aktuálne zodpovedný za najmenej 99 percent prípadov covidu. Ďalším faktorom je skutočnosť, že mnohé vlády svojim obyvateľom naznačili, že COVID-19 už nie je taká veľká hrozba a uvoľnili mnohé protiepidemické opatrenia vrátane povinnosti nosiť rúška či udržovať odstupy.

Tretí dôvod je stále nedostačujúca miera zaočkovanosti a klesajúca miera ochrany pred infekciou a miernym priebehom ochorenia u zaočkovaných osôb. V európskom regióne WHO je plne zaočkovaných 53,5 percenta obyvateľstva, pričom niektoré krajiny dosiahli viac než 80 percentnú zaočkovanosť, kým iné ani len 10 percentnú.

Čo najviac ľudí by malo poctivo nosiť rúška

Podľa štúdie zverejnenej minulý týždeň nosenie rúšok znižuje výskyt COVID-19 o 53 percent. Ak by od dnes začalo nosiť rúška 95 percent obyvateľov regiónu, podľa WHO by sa dalo predísť viac než 160.000 úmrtiam.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nepríjemná prognóza WHO: Počet obetí covidu v Európe môže do jari presiahnuť hrozivú hranicu!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport