eReport.sk
koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Krízový výbor WHO upozornil: Pandémia koronavírusu sa ešte zďaleka nekončí!

Kríza v súvislosti s ochorením COVID-19 sa ešte zďaleka nekončí, upozornil v utorok krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý zároveň vyzval na výskum vakcín novej generácie v záujme dlhodobej kontroly pandémie. Informovala o tom agentúra AFP.

Devätnásťčlenný krízový výbor WHO sa schádza každé tri mesiace, aby diskutoval o pandémii koronavírusu a vydával odporúčania. “Kým sa prostredníctvom zvýšeného príjmu vakcín a liečby dosiahol pokrok, analýza súčasnej situácie a modely predpovedí naznačujú, že pandémia ešte zďaleka nekončí,” uviedla WHO po utorkovej štvorhodinovej virtuálnej schôdzke.

Rúška, odstup, hygiena či vetranie zostávajú kľúčové

Výbor WHO zároveň vyzval na ďalší výskum opakovane použiteľných rúšok a respirátorov, vakcín novej generácie, diagnostiky a liečby “v záujme dlhodobej kontroly pandémie”, píše AFP.

“Používanie rúšok, fyzický odstup, hygiena rúk a lepšie vetranie vnútorných priestorov zostávajú kľúčové v súvislosti s redukciou šírenia vírusu SARS-CoV-2,” uvádza sa vo vyhlásení. Pretrvávajúca pandémia podľa výboru ďalej komplikuje humanitárne krízy, masovú migráciu i ďalšie krízy, preto by mali jednotlivé štáty prehodnotiť svoju pripravenosť a plány odozvy, cituje zo stanoviska AFP.

Krajiny by mali uznať všetky schválené vakcíny

WHO zároveň vyjadrila obavy ohľadom problémov Afriky pri boji proti pandémii vrátane prístupu k vakcínam, testom a liečbe, ako aj zhromažďovania a analýzy údajov na monitorovanie vývoja pandémie.

Organizácia súčasne vyzvala krajiny, aby uznali všetky vakcíny, ktoré WHO schválila na núdzové použitie. Výbor Svetovej zdravotníckej organizácie 30. januára minulého roka prvýkrát vyhlásil v súvislosti s vírusom SARS-CoV-2 “stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu” (PHEIC), čo je najvyšší stav ohrozenia, aký môže WHO vyhlásiť, pripomína AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. prezident USA Joe Biden. vyzýva k zdržanlivosti
  2. Klienti Ružinovského domu seniorov počas očkovania 3. dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v utorok 26. októbra 2021 v Bratislave.
  3. očkovanie, vakcinácia
  4. Ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 vo virologickom inštitúte Torlak v Belehrade.
  5. Riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácie Michael Ryan (vľavo) a šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krízový výbor WHO upozornil: Pandémia koronavírusu sa ešte zďaleka nekončí!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport