eReport.sk
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto: tasr/ap

Nemecká diplomacia Varšave: Sme zodpovední za zločiny z druhej svetovej vojny v Poľsku

V predvečer 78. výročia vypuknutia Varšavského povstania nemecká diplomacia priznala, že Nemecko je zodpovedné za zločiny z druhej svetovej vojny v Poľsku. TASR informuje na základe správy PAP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blaha si podal koaličných politikov
  2. Kosáky aj sekery. Jedna z oficiálnych fotografií, ktorá bola súčasťou upútavok na poľský film Volyň.
  3. Požiar obilia v Trnave pripomínal hotové peklo na zemi.
  4. Ukrajina nalieha na spojencov

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení pre PAP napísalo, že nemecká vláda prikladá veľký význam pripomenutiu si obetí nemeckých zločinov druhej svetovej vojny v Poľsku a že za tieto zločiny je zodpovedné Nemecko.

Nemci stiahnu vlajky na pol žrde

Na počesť obetí nemeckých zločinov v Poľsku budú 1. augusta na všetkých nemeckých diplomatických zastúpeniach v Poľsku vlajky na pol žrde a ich predstavitelia sa zúčastnia na pietnych spomienkach pri príležitosti 78. výročia vypuknutia Varšavského povstania vo Varšave, Krakove, Vroclave a Gdansku, napísalo ministerstvo.

Povstanie trvalo viac ako dva mesiace

Varšavské povstanie bolo najväčšou podzemnou vojenskou operáciou v Nemcami okupovanej Európe. 1. augusta 1944 sa do bojov v meste zapojilo asi 45.000 povstalcov. Plánované na niekoľko dní, povstanie nakoniec trvalo viac ako dva mesiace. Jeho účelom bolo oslobodiť Varšavu ešte pred príchodom Červenej armády a vytvorením štátnej správy znemožniť ustanovenie komunistickej vlády orientovanej na Stalina. Aj preto Červená armáda zastavila svoj postup na rieke Visla a povstanie nepodporila bojovými operáciami.

Varšavu nacisti takmer úplne zrovnali so zemou

Počas bojov v meste prišlo o život asi 18.000 povstalcov a 25.000 bolo zranených. Medzi civilným obyvateľstvom dosiahli straty asi 180.000 mŕtvych. Po potlačení povstania muselo asi pol milióna preživších obyvateľov odísť preč a Varšavu nacisti takmer úplne zrovnali so zemou.

Zdroj: tasr

  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecká diplomacia Varšave: Sme zodpovední za zločiny z druhej svetovej vojny v Poľsku

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti