eReport.sk
Foto: shutterstock

Nehovoria vám vaši kolegovia a známi pravdu? Podľa tohto ľahko odhalíte klamára


Je veľmi pravdepodobné, že väčšina ľudí, s ktorými ste dnes hovorili, vám klamala. Odhalila to štúdia psychológa americkej univerzity v Massachusetts Roberta Feldmana. Ten študoval klamanie viac než desať rokov a dospel k prekvapujúcim záverom.

Najviac šokujúce je, že šesťdesiat percent ľudí klame v priebehu desaťminútového rozhovoru a to až trikrát behom tejto krátkej chvíle. Väčšina z účastníkov Feldmanovej štúdie si naviac svoje klamanie uvedomila až vo chvíli, keď im psychológ prehral ich konverzáciu zo záznamu, tvrdí časopis Forbes.

Prečo klamú ženy a prečo muži?

Ľudia klamú v každodenných rozhovoroch, aby pôsobili sympatickejšie a kompetentnejšie. Je pravda, že muži a ženy nehovoria pravdu rovnako často, majú však sklon to robiť z rôznych dôvodov. „Ženy častejšie klamali, aby sa človek, s ktorým hovorili, cítil dobre, zatiaľ čo muži to robia preto, aby sami vyzerali lepšie,“ tvrdí Feldman.

Nový výskum doktorky Leane ten Brinke z Haas School of Business naznačuje, že aj keď má väčšina z nás celkom dobré inštinkty, pokiaľ ide o odhalenie klamárov, máme tendenciu ju v sebe potláčať. Podľa nej váhame označiť ľudí za klamárov, obzvlášť v profesionálnom prostredí. Cítime totiž vinu za to, že ich upodozrievame. Nazvať niekoho klamárom bez dôkazov je pre väčšinu desivá predstava.

Výskum doktorky Brinke našťastie poukazuje na objektívne, dobre zdokumentované fyziologické zmeny a zmeny v správaní. Teda na to, čo môžeme pozorovať u ľudí, ktorí nehovoria pravdu.

Zakrývajú si ústa

Ľudia si pri klamaní často zakrývajú ústa. Ruka na ústach alebo dokonca dotyk pier vám ukáže, že dotyčný nehovorí pravdu. Pokiaľ totiž niekto klame, inštinktívne si zakrýva najzraniteľnejšie časti tela. Okrem hlavy tak môže ísť napríklad i o krk alebo brucho. Pri klamaní sa ľudia cítia zraniteľní a očakávajú útok.

Opakujú sa a hovoria príliš veľa detailov

Klamári často nenávidia ticho, preto sa ho často snažia naplniť tým, že rozprávajú viac, než je potrebné. Väčšinou dávajú informácie, ktoré nikto počuť nechcel. Niekedy sa môže stať, že čím dlhšiu dobu bude ticho, tím viac detailov na vás klamári vyvalia. Snažia sa tým totiž presvedčiť sami seba o svojom klamstve.

Klamári tiež opakujú niektoré frázy stále dokola. Tím sa snažia získať viac času na zhromaždenie svojich myšlienok.

Zdroj: shutterstock

Pripravujú sa na útek

Pri nevedomom pokuse o nájdenie únikovej cesty klamári, ktorí sedia, smerujú svoje telo k dverám. Pokiaľ stoja, môžu sa k východu z miestnosti približovať. Rovnako tak môžu zmeniť svoje držanie tela, a to z uvoľneného na vzpriamené.

Ich slová a reč tela sa nezhoduje

Je ľahké klamať sovami, ale naše telá ukazujú pravdu. Jasným znakom toho, že vám niekto klame je, keď jeho slová hovoria jednu vec a reč jeho tela hovorí úplne niečo iné. Napríklad, pokiaľ klamár hovorí smutný príbeh o osobných problémoch, kvôli ktorým nemohol prísť do práce, ale pri rozprávaní sa usmieva a gestá jeho rúk a držanie tela je nadšené a živé.

Zmení sa dýchanie

Keď ľudia klamú, automaticky začnú ťažko dýchať. Rozprávanie nepravdy totiž spôsobuje zmeny srdcového rytmu a prietoku krvi. Klamári môžu niekedy mať dokonca problém hovoriť. A to v tej chvíli, keď im vyschne sliznica, čo je súčasť reakcie tela na klamstvo.

Menia svoje typické vzorce pohybu očí

Hovorí sa, že oči sú pohľad do duše. To platí hlavne vtedy, keď niekto klame. Má to však háčik. Nezáleží na tom, kam sa človek pozerá, ale na zmene smeru. Niektorí ľudia sa napríklad pozerajú hore doprava, keď spomínajú, ale naopak dolu, keď nehovoria pravdu. U iných to môže byť naopak.

Zmena pohybu očí preto môže byť veľmi jasným znakom klamania. Najskôr však musíte poznať typický vzorec správania sa konkrétneho človeka. Existuje však jeden pohyb očí, ktorý je dosť univerzálny. Ľudia, ktorý klamú, sa často pozerajú smerom ku dverám.

Čítajte viac

  1. Podľa 45% Slovákov, hlavnou úlohou ženy je starať sa o domácnosť

Začínajú byť agresívni

Klamári budú v rozhovore často agresívni bez zjavného dôvodu. Niekedy sa stanú nepriateľskými, niekedy budú držať nadmerný očný kontakt bez zjavného dôvodu. Pôjde o pokus pôsobiť pravdivo.

Sú nervózni

Jasným znakom nervozity je vrtenie sa. Aj skúsení klamári sa obávajú, že im neuveríte, a tak uvoľňujú nervozitu hraním sa s vlasmi, klepkanie nohou, dotýkaním sa uší a podobne. Nadmerný pohyb chodidiel je typickým znakom klamania. Nohy sa začnú hýbať, pretože telo chce utiecť.

Než sa však pustíte do akýchkoľvek záverov, nezabudnite zvážiť, aké je bežné správanie človeka, o ktorom sa chystáte prehlásiť, že je klamár. Pokiaľ má váš kolega, kamarát alebo známy napríklad ADHD, poruchu osobnosti s hyperaktivitou a neustále sa vrtí, nemôžete to považovať za prejav klamania. Niektorí ľudia, napríklad psychopati, naopak nedávajú klamanie nijako najavo, pretože sa za to necítia byť vinní.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nehovoria vám vaši kolegovia a známi pravdu? Podľa tohto ľahko odhalíte klamára