eReport.sk
Foto: shutterstock

Sny sa plnia! Bol chudobným chlapcom, stal sa boháčom! Prezradil, ako na to

Ak sa chcete stať boháčmi a neviete ako na to, určite neexistuje lepší učiteľ ako ten, kto vlastní súkromný ostrov na Fidži s rozlohou viac ako dva milióny štvorcových metrov, píše slávny americký časopis Forbes. Reč je o Tonym Robbinsovi (61), ktorý je pravdepodobne najslávnejším koučom a motivátorom.

Robbins začínal od nuly a postupne nadobudol majetok v hodnote päťsto miliónov dolárov. „Vyrastal som v chudobnej rodine, doma boli vždy veľké hádky kvôli peniazom. To ma hnalo dopredu, aby som bol schopný zaopatriť svoju rodinu,“ tvrdí Tony.

To však nestačilo. Začal si preto uvedomovať, že je dôležité mať vytvorenú stratégiu. „Úspech zanecháva stopy. Uvedomil som si, že musím vypracovať fungujúcu stratégiu a držať sa jej,“ prezradil.

Chcete vedieť, ako zbohatnúť? Toto je Tonyho stratégia:

Nastavte si správne myseľ

„Vlastniť firmu a vytvárať bohatstvo je metaforou života,“ hovorí Robbins. Správny pomer vytrvalosti a zručnosti je pre úspech nevyhnutný. Pokiaľ však podnikáte dostatočne dlho, možno si začnete klásť otázku, či je dosahovanie zisku dostatočným cieľom.

„Žiadna suma peňazí z vás nikdy neurobí naozajstného boháča. Tajomstvom skutočného bohatstva je vďačnosť. Pokiaľ si uvedomíte, že už máte potrebné zdroje na to, aby sa váš sen o finančnej slobode stal realitou, pozeráte sa na svet inak. Robíte iné rozhodnutia a robíte veci, ktoré vám naozaj pomôžu kráčať cestou k bohatstvu, po ktorom túžite,“ doplnil.

Na ceste za bohatstvom musíte pracovať

Je samozrejmosťou, že na to, aby ste sa stali boháčmi, musíte tvrdo pracovať. Ale dôležitejšie ako tvrdá práca, je pracovať šikovne. Musíte si stanoviť ciele, ktoré sú špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, realistické a v rámci určitého časového rámca.

„My ľudia potrebujeme cítiť, že na konci našej práce je nejaký cieľ, vďaka ktorému sa budeme cítiť naplnení a šťastní. Sú však všetky vytýčené ciele rovnaké? Výsledky, ktoré dosahujete alebo nedosahujete, v konečnom dôsledku poukazujú na kvalitu cieľov, ktoré si stanovujete,“ tvrdí Tony. Takže áno, pracujte tvrdo, ale vytýčte si rozumné ciele.

Chráňte svoje peniaze

„Mnohí z vás sa zameriavajú na zarábanie peňazí,“ uviedol Robbins. „Ale tí najúspešnejší investori na planéte sú posadnutí tím, aby o ne neprišli,“ pokračuje. Dôležitou časťou bohatnutia je udržať si to, čo ste získali. To znamená rozumne míňať peniaze a investovať. Nedovoľte emóciám rozhodovať o vašich peniazoch. Naučte sa emócie kontrolovať a spracujte svoje priority do realizovaného rozpočtu, žite skromne a sledujte svoje výdaje, za ktoré zodpovedáte.

Tony Robins, Foto: Featureflash Photo Agency/shutterstock

Riskujte rozumne

„Napriek tomu, že nič také, ako výnos bez rizika neexistuje, každý šikovný finančník na svete vám povie, aby ste si vybrali také investície, pri ktorých riziko zodpovedá výnosu,“ prezradil Robbins, ktorý však nie je jediný, kto si to myslí.
Frank Song je bývalý investičný bankár z Wall Street. Po odchode z najslávnejšej burzy na svete vybudoval medzinárodný obchodný konglomerát, ktorého hodnota sa pohybuje v osemmiestnych číslach. Je dôverným strategickým poradcom pre podniky, politikov aj jednotlivcov.

„Toto je jeden z najdôležitejších konceptov, ako zbohatnúť,“ tvrdí bývalý bankár. „Robte koncentrované stávky, ktoré prinášajú pozitívne výnosy upravené o riziko a majú veľkú rezervu voči negatívnym dopadom,“ pokračuje Song.

Koncentrované stávky sú dôležité, pretože je matematicky jednoduchšie vyznať sa v investovaní do piatich preskúmaných investícií, než investovať do stoviek vecí, ktorým sotva rozumiete.

„Diverzifikácia nie je vždy váš priateľ,“ varuje Song. Pozitívne výnosy s ohľadom na riziko sú dôležité, pretože väčšina ľudí sa sústreďuje na to, koľko peňazí môže zarobiť a nie na to, o koľko by mohol prísť.

Počítajte s tým, že niekedy zlyháte

Zlyhanie je súčasťou cesty k bohatstvu. „Keď som mal dvadsaťpäť a žil som v Kalifornii, jedného dňa som stretol ženu, ktorá šoférovala Rolls Royce. Povedala mi, že jej manžel vlastní firmu, ktorá investuje do lacných emisií. Opýtal som sa jej, či má nejaké investičné tipy, ako zbohatnúť. Dal som na jej radu a peniaze som vložil práve do týchto emisií. O všetko som prišiel,“ spomína Robbins.

„Nikdy sa nespoliehajte na šťastie ani na jednotlivca,“ tvrdí Mark Leong, šéf a spoluzakladateľ singapurskej spoločnosti. Firma sa zaoberá vzdelávaním v oblasti výživy a pomáha ľuďom chudnúť. „Zistil som, že vytváranie systému pomáha vytvárať štandardy a konzistenciu a môže minimalizovať riziko zlyhania,“ vysvetľuje. Podľa neho ale najskôr musíte urobiť pár chýb, aby ste mohli nájsť tú najlepšiu cestu.

Neprestávajte sa učiť

„Neustále zlepšovanie sa znamená neustále sa snažiť byť najlepším, akým môžete byť,“ tvrdí Robbins. To podľa neho znamená kultivovať svoje myslenie.

„Naše bohatstvo priamo súvisí s tým, koľko toho vieme,“ dodáva Leong. „Veľa čítajte, učte sa od ľudí, ktorí urobili chyby, zúčastňujte sa kurzov o podnikaní, aby ste porozumeli použitým systémom a prístupom. Ja sa venujem každý deň tri hodiny samovzdelávaniu,“ uzatvára.

Nechajte vaše peniaze pracovať

„Keď si vytvárate rozpočet, dôležité je šetrenie peňazí a dosahovanie dobrého zisku. Skutočná stratégia na vybudovanie bohatstva ale vyžaduje vyžaduje investovanie,“ tvrdí Tony. Je dôležité sa v tomto procese neustále vzdelávať, aby ste mohli rozumne budovať vaše bohatstvo. Naučiť sa rozumne investovať je nevyhnutné, pokiaľ chcete posunúť vaše príjmy na vyššiu úroveň.

Minimalizujte svoje dane

Zlá alebo žiadna daňová stratégia vám môže nahlodať vaše príjmy. „Sme naučení zameriavať sa na návratnosť, ale nie je dôležité koľko zarobíte, ale koľko vám ostane,“ popisuje Robbins.

Pokiaľ vaše portfólio nie je daňovo efektívne, je možné, že vám nezostane toľko, koľko by malo. „Daňová efektívnosť je najrýchlejší spôsob, ako sa stať finančne nezávislým,“ upozorňuje Tony.

Investujte do mentoringu

Robbins tvrdí, že mať skvelého mentora je pre podnikateľa kľúčové, pokiaľ sa chcú naučiť, ako zbohatnúť. „Môj prvý učiteľ bol muž menom Jim Rohn, chlapec z farmy a účtovník, ktorý sa presadil ako motivačný rečník a spisovateľ. Štyridsať rokov organizoval semináre po celej krajine, keď oslavoval tridsiateprvé narodeniny, bol z neho milionár a autor sedemnástich kníh,“ spomína.

„Prvýkrát som videl Jima hovoriť, keď som mal sedemnásť rokov. Predstavil mi nový spôsob myslenia. Naučil ma, že pokiaľ chcem, aby sa niečo zmenilo, tak sa musím zmeniť ja. Ak chcem veci zlepšiť, musím sa zlepšiť ja. Tajomstvo života je podľa neho pracovať na sebe tvrdšie, než na práci alebo na čomkoľvek inom. Jim ma naučil, že až keď sa budem snažiť byť sám čo najlepším, budem naozaj mať čo ponúknuť ostatným. A to robí môj život z veľkej časti zmysluplným,“ vysvetľuje Robbins.

Buďte vďační

„Keď som bol dieťa, peniaze u nás doma boli vždy zdrojom stresu. V mojich jedenástich rokoch, na Deň vďakyvzdania, sa stalo niečo, čo zmenilo môj život. Ako obvykle sme doma nemali žiadne jedlo a moji rodičia po sebe kričali. Počul som niekoho klopať na dvere a keď som otvoril, stál tam muž s veľkými taškami plnými jedla. Nemohol som tomu uveriť,“ rozpráva Tony.

Blahobyt je spôsob myslenia, nie suma peňazí. Pestujte v sebe vďačnosť za veci, ktoré máte a všetko naviac vám potom bude pripadať ako bonus. „Cesta k budovaniu bohatstva sa vyvinula zo starej paradigmy k novej viere v našu schopnosť zlepšiť životy druhých,“ tvrdí Alok Appadurai, šéf a zakladateľ platformy UpliftMillions.com. Tá pomáha menším podnikateľom rásť a stať sa riaditeľmi spoločností, ktoré menia životy ľudí.

„Dravý kapitalizmus je na ústupe a nastáva nová éra zameraná na dopad na ľudské životy,“ pokračuje Alok, ktorého spoločnosť doteraz pomohla pol miliónu ľuďom v núdzi. „Prúdenie bohatstva zvyšuje rýchlosť obehu peňazí zvyšuje rýchlosť obehu peňazí smerom k nášmu kolektívnemu rastu. Keď dávate peniaze druhým, vysielate do vesmíru signál, že by cez vás mal prebudiť bohatstvo,“ vysvetľuje Appadurai.

Je to jasný odkaz. Pokiaľ chcete vedieť, ako zbohatnúť, začnite tým, že sa zameriate na to, kedy a koľko peňazí míňate na základe emócií, aký máte postoj k peniazom a ako ich získavate.

Nastavte si rozpočet v rámci vašich možností a vytvorte spôsob myslenia, ktorý zahŕňa vďačnosť, mentoring, učenie a niekedy aj zlyhanie. A následne budete možno aj vy sedieť na pláži na Fidži a popíjať kokteil.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport