eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Neďaleko Černobyľa bude nové úložisko jadrového paliva

Moderné úložisko na umiestnenie vyhoreného jadrového paliva na Ukrajine majú uviesť do prevádzky v júli neďaleko bývalej jadrovej elektrárne v Černobyli, informovali v utorok príslušní činitelia, ktorých cituje tlačová agentúra DPA.

Miesto s názvom Dočasné úložisko 2 (ISF-2) leží v uzavretej zóne v blízkosti reaktora, ktorý sa v apríli 1986 roztavil a explodoval pri katastrofe všeobecne považovanej za dosiaľ najhoršiu jadrovú haváriu v dejinách ľudstva.

Vyrábajú viac než 50 percent elektrickej energie

V dôsledku nadchádzajúcich opatrení nebude Ukrajina musieť vyvážať svoj rádioaktívny odpad do Ruska. V danom skladisku sa budú nachádzať vyhorené palivové články z troch zo štyroch jadrových elektrární v krajine.

„Potreba týchto služieb zo strany Ukrajiny bola eliminovaná,“ uviedol šéf štátneho podniku Energoatom Petro Kotin. Ukrajinské jadrové elektrárne vyrábajú viac než 50 percent elektrickej energie v tejto postsovietskej republike.

Ukrajina je zaviazaná zmluvou

Vyhorené jadrové palivo doteraz dopravovali do susedného Ruska na opätovné spracovanie za cenu, ktorá sa rovná takmer 200 miliónom dolárov ročne. Ukrajina je tiež zmluvne zaviazaná prijať v budúcnosti opätovne spracovaný odpad. Podľa správy tlačovej agentúry Ukrinform dokončili prvé zariadenia ISF-2 vlani v decembri. Rôzne stavebné projekty v lokalite budú pokračovať až do roku 2040, uviedol Kotin.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neďaleko Černobyľa bude nové úložisko jadrového paliva

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti