eReport.sk
Mateusz Morawiecki. Foto: tasr

Nechceme európsky superštát. Morawiecki upozornil na dôležitosť národnej identity krajín

Nechceme európsky superštát. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok upozornil na význam národných štátov a ich zvrchovanosti v Európe. Úsilie o vytvorenie jediného európskeho superštátu označil za nesprávnu cestu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  2. Londýn sa spojil s Kyjevom
  3. Dmitrij Peskov
  4. Poľsko

Základom je národná identita

„Základ našej identity spočíva v našej národnej identite. Nie v tom, že ju popierame,“ povedal Morawiecki na pôde univerzity v Heidelbergu. Jeho prejav o budúcnosti Európy reagoval na otázku, či európske hodnoty pretrvajú, keď čelia ruskej invázii.

Štáty musia fungovať

Poľský premiér upozornil na oslabovanie národnej identity európskych krajín. Účinne fungujúce národné štáty sú podľa jeho slov pre obdobia politických kríz neodmysliteľné. Morawiecki tiež povedal, že bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder existenčne ohrozil celú Európu svojou proruskou politikou. Schröder bol spolkovým kancelárom v rokoch 1998-2005 a po odchode z veľkej politiky pracoval pre plynárenskú spoločnosť Nord Stream, ruský Gazprom a energetickú spoločnosť Rosneft.

Národné vzdelávanie

Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) dlhodobo vystupovala proti výstavbe plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Univerzita v meste Heidelberg v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko je súčasťou európskeho združenia univerzít 4EU+. Vzniklo s cieľom podporovať lepšie porozumenie európskej kultúre a histórii v národných vzdelávacích systémoch.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nechceme európsky superštát. Morawiecki upozornil na dôležitosť národnej identity krajín

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti