eReport.sk
Spolupráca Ruska nie je potrebná?
Ilustračná sníka. Foto: tasr/ap

Nebudeme kontrolovať lode s obilím! Zaútočili ste na naše plavidlá. Oznámila Moskva

Rusko pozastavilo svoju účasť na inšpekciách nákladných lodí s ukrajinským obilím, oznámilo v nedeľu Spoločné koordinačné centrum (JCC) v Istanbule. Moskva tento krok oznámila deň po tom, čo pozastavila svoju účasť na dohode o vývoze obilia z ukrajinských prístavov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko
  2. Mimoriadne vyjadrenie Šojgua
  3. Ilustračné foto, Amerika, šach
  4. Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO
  5. Ilustračné foto
  6. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
  7. Ukrajina víta návrh Leyenovej na vytvorenie osobitného tribunálu, ktorý má trestať predstaviteľov Ruska
  8. Ilustračné foto

Ukrajina tvrdí, že Rusko pozastavením dohody aktuálne blokuje 218 lodí. Agentúra Reuters píše, že OSN, Turecko a Ukrajina sa v nedeľu dohodli, že v pondelok umožnia presun 16 plavidiel, ktoré sa momentálne nachádzajú v tureckých vodách. Tri delegácie sa podľa JCC tiež dohodli na tom, že zaistia inšpekciu 40 odchádzajúcich lodí. Ruská delegácie bola o oboch plánoch informovaná, dodalo JCC.

Útoky dronov

Rusko svoje sobotné rozhodnutie zdôvodnilo dronovým útokom na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého viní Ukrajinu. Kyjev tieto obvinenia popiera a tvrdí, že Moskva útok len využila na to, aby tak pod „falošnou zámienkou“ odstúpila od obilnej dohody.

Dohodu o odblokovaní ukrajinských čiernomorských prístavov podpísali Rusko a Ukrajina s Tureckom a OSN, ktoré im ju sprostredkovali, koncom júla v Istanbule. Jej platnosť mala vypršať 19. novembra.

Vývoz obilia je zastavený

V rámci tejto dohody bolo v Istanbule zriadené koordinačné centrum JCC, ktoré dohliada na vývoz obilia z ukrajinských prístavov a vykonáva príslušné kontroly. Na inšpekcie zásielok – prichádzajúcich i odchádzajúcich lodí – dohliadajú predstavitelia Ukrajiny i Ruska, ako aj delegáti z Turecka a OSN.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nebudeme kontrolovať lode s obilím! Zaútočili ste na naše plavidlá. Oznámila Moskva

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php