eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Zdroj : shutterstock

Tribunál v Stredoafrickej republike odsúdil troch milicionárov za zločiny proti ľudskosti

 Súd v Stredoafrickej republike (SAR) odsúdil v pondelok troch milicionárov za zločiny proti ľudskosti spáchané v roku 2019 a udelil im tresty v rozmedzí od 20 rokov väzenia po doživotie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
  2. Žurnalistika nie je zločin
  3. Ukrajina víta návrh Leyenovej na vytvorenie osobitného tribunálu, ktorý má trestať predstaviteľov Ruska
  4. Ilustračné foto

Issa Sallet Adoum, Ousman Yaouba a Tahir Mahamat boli obvinení z účasti na útoku ozbrojenej skupiny známej pod názvom 3R z mája 2019, pri ktorom bolo na severozápade SAR zmasakrovaných 46 dedinčanov.

Špeciálny trestný súd

Adouma dostal doživotný trest väzenia a zvyšní dvaja muži 20 rokov. Ide o vôbec prvý rozsudok, ktorý vydal Špeciálny trestný súd (SCC) so sídlom v metropole Bangui. Tribunál, ktorý má sudcov zo SAR aj zo zahraničia, bol zriadený na vyšetrovanie a stíhanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných od roku 2003.

Súd s podporou OSN bol síce zriadený v roku 2015, no začiatok jeho činnosti bol ovplyvnený logistickými prekážkami, nedostatkom peňazí a nepriateľstvom miestnych obyvateľov. Prvý súdny proces za účasti prokurátorov z Konžskej demokratickej republiky, Francúzska a Toga sa napokon začal v apríli tohto roka.

Vojna, ktorú si svet veľmi nevšíma

Stredoafrická republika, jedna z najchudobnejších krajín sveta, sa po prevrate v roku 2013 ocitla v krvavej občianskej vojne. Konflikt sa za posledné tri roky upokojil, hoci veľké časti územia zostávajú mimo kontroly ústrednej vlády.

Skupinu 3R (Return, Reclamation, Rehabilitation) tvoria najmä etnickí Fulbovia (Fulbhe; iné názvy: Fula, Fulani). Ide o jedno z najsilnejších ozbrojených zoskupení v krajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tribunál v Stredoafrickej republike odsúdil troch milicionárov za zločiny proti ľudskosti

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php