Platy mužov a žien sa počas pandémie vyrovnávali rýchlejšie. V rokoch 2020 a 2021, ktoré boli výrazne poznačené pandémiou ochorenia Covid-19, sa v takmer všetkých krajinách Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska zrýchlilo približovanie miezd mužov a žien.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ) 8. marca na to upozornila Národná banka Slovenska (NBS). Trend zmenšovania rozdielov v mzdách medzi pohlaviami sa pozoroval už pred začiatkom pandémie. Počas nej sa tento trend zrýchlil takmer 2,5-násobne, tvrdí NBS.
Podľa nedávneho vyjadrenia analytičky Wood & Company Evy Sadovskej však ženy na Slovensku stále zarábajú priemerne o takmer pätinu menej ako muži. Najväčšie rozdiely sú vo finančníctve a IT sektore.
Mohlo by vás zaujímať:
Museli by robiť dlhšie
Pred pandémiou došlo vo vybraných krajinách EÚ k zníženiu mzdových rozdielov za predchádzajúcich päť rokov o približne 1,4 percentuálneho bodu (p. b.). Rovnaké zníženie je vidieť už za dva covidové roky 2020 a 2021, priblížila NBS.
Na Slovensku bol v roku 2021 rozdiel v hodinových mzdách mužov a žien na úrovni 16,6 %. Ak by sa v tejto situácii mali ich mesačné platy vyrovnať, pracovný týždeň žien by musel trvať 46 hodín a 38 minút namiesto obvyklých 40 hodín. „V porovnaní s rokom 2019 ide o zlepšenie o 1,8 p. b., ktorý by v prepočte na dĺžku pracovného týždňa prestavoval 1 hodinu a 7 minút,“ doplnila národná banka.
Luxembursko ako prvé
V pandemických rokoch 2020 a 2021 sa mzdy mužov a žien od seba vzďaľovali iba v štyroch krajinách EÚ. Ide o Dánsko, Taliansko, Rumunsko a Portugalsko. Naopak, krajinou s najrýchlejším približovaním miezd bolo Lotyšsko, kde sa tento rozdiel za dva roky znížil o 6,6 p. b.
„K rýchlejšiemu približovaniu ako na Slovensku došlo aj v krajinách, kde už je rozdiel menší ako 5 %. Konkrétne v Slovinsku a Poľsku. Prvou európskou krajinou, kde je mzda žien vyššia ako mzda mužov je Luxembursko. Hoci ide o zanedbateľných 0,2 %,“ dodala NBS.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
NBS: Platy mužov a žien sa počas pandémie vyrovnávali rýchlejšie. Ženy však stále zarábajú o pätinu menej