eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock. com

Lacné hypotéky skončili: Ľudia sa musia pripraviť na výrazne vyššie splátky!

Lacné hypotéky skončili, pripravte sa na vyššie splátky. Výrazne vyššie, upozorňujú ekonomickí a bankoví experti.

Minulý rok bude zapísaný ako rok ukončenia éry lacných hypoték, ktoré boli z dlhodobého hľadiska veľmi neštandardné. V tomto roku sa zadlžovanie obyvateľstva pravdepodobne spomalí a úroky už nebudú rásť tak dramaticky. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Fingo.sk.

Za zdražovanie hypoték môže inflácia aj vojna

Ešte na začiatku minulého roka sa úvery na bývanie poskytovali za historicky najnižšie úrokové sadzby. V priebehu niekoľkých mesiacov sa však viacnásobne zvýšili. Nepriaznivý vývoj inflácie a vojna na Ukrajine mali za následok zdražovanie zdrojov na medzibankovom trhu, ktorý sa preniesol do zvyšovania úrokov v komerčných bankách. Nasledovalo tiež sprísnenie menovej politiky a rast sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke muž vyťahuje z peňaženky bankovku v hodnote 100 eur.
  2. ECB bude zvyšovať úrokové sadzby
  3. Matovičovi a spol v sobotu zachránilo zadok, že nesplnil svoj sľub.
  4. František Imrecze počas brífingu Finančnej správy SR

„Prudký rast sadzieb spôsobil šok, z ktorého sa však ľudia postupne spamätávajú. Musia si, tak ako aj v iných oblastiach, utiahnuť opasky a pripraviť sa na výrazne vyššie splátky,“ priblížila riaditeľka pre úvery Fingo.sk Eva Šablová.

Sprísňujú sa podmienky pre ľudí 40 +

V roku 2023 sa bude zadlžovanie obyvateľstva podľa nej veľmi pravdepodobne spomaľovať, pretože na drahšiu hypotéku sa kvalifikuje menej ľudí. Kým ešte v januári 2022 pri úrokoch pod 1 %  mohol ich príjem postačovať, na konci roka už úver s úrokom okolo 4 % znamená výrazne vyššiu splátku. Odborníčka očakáva ďalšie zvyšovanie sadzieb, aj keď by už nemalo byť také dramatické ako vlani.

„Navyše sa od januára sprísňujú podmienky pre ľudí starších ako 40 rokov, ktorých splatnosť hypotéky presiahne dôchodkový vek. Táto kategória ľudí po novom musí počítať s nižším úverovým stropom,“ priblížila Šablová.

Očakáva sa zníženie záujmu aj o refinancovanie úverov

Vývoj úrokov a dopyt po úveroch v súčasnej veľmi nejasnej situácii podľa nej nie je možné predikovať. Otvorenou otázkou zostáva, ako sa bude vyvíjať inflácia, aké kroky ešte pripraví ECB a aká hlboká bude prípadná recesia. Nedá sa tiež presne predvídať, čo kríza spôsobí na pracovnom trhu, ako ovplyvní reálne mzdy a kúpyschopnosť obyvateľstva.

„Očakávame, že v období rastu úrokových sadzieb sa zníži záujem aj o refinancovanie úverov, pretože väčšina ľudí má teraz na svojej existujúcej hypotéke nižší úrok v porovnaní s aktuálnou ponukou bánk. Tí, ktorým práve v roku 2023 končí výročie viazanosti ich úroku, zrejme dosť intenzívne pocítia navýšenie splátky,“ dodala Šablová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lacné hypotéky skončili: Ľudia sa musia pripraviť na výrazne vyššie splátky!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti