eReport.sk
Názov nového maďarského projektu
László Sólymos. Foto: tasr

Most-Híd 2023. TO je názov staronového maďarského projektu: Hlása spoluprácu i s Dzurindom!

Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA) sa premenovala na Most-Híd 2023. Na jej čele stoja ľudia z bývalého Mostu-Híd, ktorí opustili stranu Aliancia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval nový predseda László Sólymos. Strana sa tiež dohodla na strategickej volebnej spolupráci so stranou Modrí – Európske Slovensko Mikuláša Dzurindu.

„Sme realisti. Most nezakladáme preto, aby sme ďalej drobili už i tak rozdrobenú politickú scénu. (…) Chceme byť pri spájaní nám hodnotovo blízkych demokratických síl,“ povedal Sólymos.

Názov staronového maďarského projektu

Most-Híd 2023 a Modrí chcú spoločne osloviť aj ďalšie strany ako Maďarské fórum či Demokratov. „Máme pár dní na to, aby sme dosiahli takú dohodu, ktorá bude pre všetky strany a ich voličov dôveryhodnou politickou ponukou, a ktorá dokáže zabezpečiť, že Slovensko nezíde z cesty, po ktorej sa pred rokmi vydalo,“ povedal Sólymos.

Odídenci z Aliancie

Strana je pripravená rokovať o volebnej spolupráci 24 hodín denne. Chce, aby vznikol demokratický blok stredopravých strán. „Nemôžeme dovoliť, aby hlasy prepadli,“ podotkol Sólymos.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nezostalo nám nič
  2. Hamran je Matovičov blázon
  3. Sulíkovi je jeho MEGAKAUZA na smiech
  4. Hulvátske kroky tretieho sektora

Most-Híd 2023 bude vyznávať základné princípy demokracie, právneho štátu, ľudských práv, práv menšín, členstvo v NATO a Európskej únii. Odmieta populizmus a extrémizmus. Sólymos zdôraznil, že Most-Híd vždy dodržiaval dohody a stál za nimi. Strana tiež podpísala na ustanovujúcom sneme deklaráciu. Za podpredsedov si zvolila Konráda Rigóoa, Petra Krajňáka, Attilu Agócsa a Alžbetu Ozsvaldovú.

Problémový Gyimesi?

Platforma Most-Híd v utorok (16. 5.) opustila mimoparlamentnú maďarskú stranu Aliancia po jej grémiu, na ktorom sa nedohodli na obsadení kandidátnej listiny. Most-Híd tvrdí, že platforma SMK trvá na tom, aby bol bývalý poslanec parlamentu za OĽANO György Gyimesi na kandidátke Aliancie. Gyimesi podľa Mosta-Híd ohrozuje hodnotové ukotvenie Aliancie, preto v nej nemôže zotrvať.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Most-Híd 2023. TO je názov staronového maďarského projektu: Hlása spoluprácu i s Dzurindom!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php