eReport.sk
Hulvátske kroky tretieho sektora
Predstavitelia strany Smer Robert Fico a Richard Takáč, foto:yt/smersd

VIDEO Smer reaguje na zonáciu parkov: Hulvátske kroky tretieho sektora ohrozia Podunajsko!

Hulvátske kroky tretieho sektora. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico a podpredseda Richard Takáč vyjadrili pochybnosti o procese uzákonenia Národného parku Podunajsko. Téma zonácie národných parkov sa stala počas tohto volebného obdobia vážnou parlamentnou témou. Vláda obhajovala, že sa snaží cez zonáciu parkov robiť efektívnejšiu environmentálnu politiku. Opozícia na druhej strane tvrdí, že vlády Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati) v téme národných parkov obchádzali dotknuté subjekty a osoby a opatrenia vytvárali bez akejkoľvek diskusie.

„Hulvátske kroky tretieho sektora“

Predseda Smeru uvádza, že v strane s veľkými obavami sledujú vyčíňanie „ochranárov“ v Národnej rade SR (NR SR). Tí sa snažia obísť verejnú diskusiu, ktorá je v projektoch, ako je zriaďovanie národných parkov, mimoriadne dôležitá. O Národnom parku Podunajsko sa podľa jeho slov hovorí pomerne dlho, no pokiaľ má vzniknúť rozhodnutie v parlamente v podobe zákona, tak by k nemu malo prísť až po odbornej diskusii so všetkými zainteresovanými, vrátane takých, čo majú v danom prostredí nejaké záujmy. Ak by zákon, ktorý je predložený v NR SR prešiel, tak v apríli 2024 v regióne Podunajsko vznikne národný park.

„Môžete si tu akurát tak ľahnúť do trávy“

„V takomto národnom parku si tak akurát môžete ľahnúť do trávy pozerať sa možno na slnko. Obmedzená je akákoľvek hospodárska činnosť, výrazne sa zhoršujú pomery pre tých ľudí, ktorí pred tým na danom území, či už hospodárili alebo inak podnikali. My sa domnievame, že ochrana životného prostredia je dôležitá, ale musí byť vyvážená. Nemôže byť ochrana životného prostredia jednostranná, že sleduje iba záujmy jednej skupiny ľudí, musí sledovať aj záujmy iných ľudí,“ uviedol Fico. Oznámil zároveň, že Smer nepodporí tento „dobrodružný čin“ ochranárov v NR SR a nepodporí vznik Národného parku Podunajsko z dôvodu, že je to nevykonzultovaný návrh a daný región môže výrazne poškodiť.

Zdroj: yt/smersd

Takáč povedal, že o Národnom parku Podunajsko sa hovorí asi 40 rokov. Celá vec má však byť v štádiu, že po takejto dobe sa snaží exminister životného prostredia Ján Budaj a jeho spolupracovníci z tretieho sektora urobiť svojvoľné kroky. Takéto počíňanie je podľa neho „hulvátske“.

Ohrozená kvalitná pôda

„Nesúhlasí s tým Slovenská poľnohospodárska a poľovnícka komora,. Nesúhlasí s tým Agrárna komora. Nesúhlasia s tým jednotlivé samosprávy, ktoré fungujú v tomto regióne. Na jednej strane sa to dotkne poľnohospodárov tým, že nebudú môcť pestovať. Napríklad tú koreňovú zeleninu a tým pádom si budeme zase budeme znižovať potravinovú sebestačnosť, Rovnako ako aj ohrozovať potravinovú bezpečnosť. Na druhej strane budeme mať neskutočný výpadok na daniach pri napríklad poplatkoch daní za pozemky alebo z využívania jednotlivých pozemkov, ktoré sa v tomto národnom parku nachádzajú. Je vyčíslený ročný výpadok na daniach zhruba 600 tisíc eur,“ priblížil.

Dodal, že tento národný park má mať rozlohu 21 000 hektárov. Dotýka sa to 1000 hektárov ornej pôdy, najkvalitnejšej pôdy, na ktorej sa pestuje napríklad kvalitná koreňová zelenina.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Smer reaguje na zonáciu parkov: Hulvátske kroky tretieho sektora ohrozia Podunajsko!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php