eReport.sk
Miloš Svrček (Sme rodina).
Miloš Svrček (Sme rodina). Foto: tasr

Návrh Sme rodina o referende ukončil deň v parlamente. V piatok poslanci hlasovať nebudú

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili šiesty rokovací deň 55. schôdze diskusiou o zmenách Ústavy SR v súvislosti s referendom o predčasných voľbách. Návrh predložil poslanec za Sme rodina Miloš Svrček.

Novelou chce Svrček umožniť skrátenie volebného obdobia parlamentu ústavným zákonom aj referendom. Okrem iného navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia. V zmysle návrhu by mal v prípade úspešného referenda predseda NR SR vyhlásiť voľby do parlamentu do siedmich dní od vyhlásenia platného výsledku referenda.

Svrček v pléne podčiarkol, že inštitút referenda dáva občanom jedinečnú možnosť podieľať sa priamo na správe vecí verejných. V súvislosti s možným zneužívaním referenda o predčasných voľbách by sa podľa neho dalo uvažovať do budúcna o zvýšení počtu podpisov potrebných na jeho vyhlásenie. Možnosť vidí aj v tom, že v prípade zamietavého výsledku referenda o skrátení volebného obdobia NR SR by sa už opätovne v tom istom volebnom období konať nemohlo. Priestor na diskusiu o tom vidí v druhom čítaní.

Poslanci by mali v diskusii pokračovať v piatok (11. 2.) po bodoch, ktoré sú termínované na 9.00 h. Ide o správy kontrolných výborov. Plénum si tiež odsúhlasilo, že v piatok hlasovať poslanci nebudú. O prerokovaných bodoch by tak mali rozhodnúť až v utorok (15. 2.).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Kremský (OĽANO).
  2. Peter Pellegrini

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Návrh Sme rodina o referende ukončil deň v parlamente. V piatok poslanci hlasovať nebudú

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti