eReport.sk
Natrafili na "zlatú baňu"? TOTO objavili vo Švédsku!
Na archívnej snímke z 20. októbra 20223 švédsky premiér Ulf Kristersson (vľavo) víta predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú. Foto: tasr/ap

Natrafili na „zlatú baňu“? TOTO objavili vo Švédsku!

Natrafili na „zlatú baňu“? Na severe Švédska objavili najväčšie známe európske ložisko kovov vzácnych zemín, ktoré sú nevyhnutné na výrobu elektrických vozidiel. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke z roku 2004 otvorené ohnisko na košickom sídlisku Luník IX.

Spresnila, prvky vzácnych zemín sa v súčasnosti v Európe neťažia, čo spôsobuje, že je závislá od dovozu — očakáva sa pritom, že dopyt po tejto komodite sa v nasledujúcich rokoch zvýši v súvislosti s rozvojom výroby a využívania elektrických vozidiel a obnoviteľných zdrojov energie.

Ide vraj o najväčšie známe ložisko v Európe

Správu o náleze vo štvrtok zverejnila ťažobná spoločnosť  LKAB. Nové ložisko sa nachádza v regióne Kiruna, v tesnej blízkosti jej bane na železnú rudu, a podľa odhadov obsahuje viac ako milión ton oxidov vzácnych zemín.

Generálny riaditeľ spoločnosti LKAB Jan Moström vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že ide o najväčšie známe ložisko prvkov vzácnych zemín v Európe s potenciálom stať sa základom pre výrobu surovín, ktoré sú nevyhnutné pre prechod k ekologickejšej výrobe.

Kedy začne ťažba? Môže to potrvať roky

Ako konštatovala agentúra AFP, hoci sa toto nálezisko považuje za najväčšie v Európe, v globálnom meradle je malé. Tvorí menej ako jedno percento zo 120 miliónov ton, ktoré sa nachádzajú na celom svete. Odhaduje americký geologický úrad.

Na otázku, kedy by sa v ložisku mohlo skutočne začať ťažiť, Moström odpovedal: bude do veľkej miery závisieť od rýchlosti vydania povolení. Na základe skúseností z praxe by to podľa neho mohlo trvať „desať až 15 rokov“.

Nález bol prezentovaný v rámci bruselskej návštevy

Európska komisia v roku 2021 uviedla, že až 98 percent vzácnych zemín používaných v EÚ sa dováža z Číny. Tento stav  podnietil Brusel k tomu, aby vyzval členské štáty EÚ na rozvoj vlastných ťažobných kapacít.

Nález spoločnosti LKAB bol prezentovaný v rámci návštevy delegácie Európskej komisie vo Švédsku. Štokholm totiž začiatkom roka prevzal rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

Švédska ministerka energetiky Ebba Buschová pri tejto príležitosti na tlačovej konferencii vyhlásila, že v súčasnosti je EÚ v oblasti týchto surovín príliš závislá od iných krajín. Konkrétne od Ruska a Číny. „To sa musí zmeniť. Musíme prevziať zodpovednosť za dodávky surovín potrebných na prechod k zelenej ekonomike,“ zdôraznila.

Ide o strategické materiály

Agentúra AFP pripomenula, že Európska únia sa dohodla na postupnom vyradení nových vozidiel s emisiami CO2 do roku 2035, čím v podstate zakázala autá so spaľovacími motormi. Toto rozhodnutie v praxi znamená, že záujem o materiály zo vzácnych zemín sa bude len zvyšovať.

Minerály vzácnych zemín s názvami ako neodým, prazeodým a dysprózium sú strategické materiály kľúčové pre výrobu magnetov používaných v priemyselných odvetviach budúcnosti, ako sú veterné turbíny a elektromobily.

Nachádzajú sa aj v spotrebnom tovare, ako sú smartfóny, počítačové obrazovky a teleskopické šošovky. Iné majú tradičnejšie využitie — napríklad cér na leštenie skla a lantán na výrobu katalyzátorov do automobilov alebo optických šošoviek.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Natrafili na „zlatú baňu“? TOTO objavili vo Švédsku!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti