eReport.sk
Načo sú im americké stíhačky?
Na ilustračnej snímke stíhačka F-16. Foto: tasr

NATO „prevetralo“ svoje bojové stíhačky: So Švédmi a Fínmi brázdili estónsky vzdušný priestor!

Spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO) spolu s partnermi z Fínska a Švédska úspešne ukončili týždeň intenzívnej spolupráce vo vzdušnom priestore Estónska v rámci cvičenia s názvom Ramstein Alloy. Informuje o tom spravodajca TASR s odkazom na piatkovú tlačovú správu NATO.

Aliancia spresnila, že cvičenie sa zameriavalo na scenáre simulujúce skutočné udalosti, ktorým čelí personál leteckej polície NATO nasadený v regióne Baltského mora na ochranu vzdušného priestoru troch pobaltských krajín.

Nacvičovali vzdušné súboje aj tankovanie vo vzduchu

Estónsko, Litva a Lotyšsko, ktoré nemajú vlastnú letku bojových lietadiel, sú od roku 2004 chránené lietadlami z krajín spojencov v rámci rotačnej misie Baltic Air Policing. Spoločné cvičenie spojencov z NATO, Fínska a Švédska zahŕňalo nácvik vzdušných súbojov, tankovanie bojových lietadiel vo vzduchu, identifikáciu a sprevádzanie lietadla, ktoré prišlo o telekomunikačné spojenie, či simulované katapultovanie posádky s následnou aktiváciou pátracích a záchranných operácií.

Išlo o príležitosť zlepšiť schopnosti vzdušných síl NATO

Zo strany spojencov sa na cvičení zúčastnili posádky a lietadlá z Belgicka, Británie, Česka, Estónska, Francúzska, Nemecka, Španielska a Turecka. Podľa vyjadrenia predstaviteľov NATO cvičenie bolo príležitosťou na spoločný výcvik a zlepšenie schopností vzdušných síl NATO operovať spoločne, ako aj s partnermi.

Fínsko a Švédsko zintenzívnili spoluprácu s krajinami NATO po ruskom zabratí ukrajinského polostrova Krym a vypuknutí vojny vo východnej časti Ukrajiny v roku 2014. Ruský vojenský vpád na Ukrajinu, ktorý sa začal 24. februára 2022, vyústil do zmeny názorov obyvateľov Fínska a Švédska na členstvo v Aliancii, a je pravdepodobné, že obe škandinávske krajiny požiadajú o vstup do tejto medzinárodnej organizácie ešte pred júnovým summitom NATO v Madride.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fínska premiérka Sanna Marinová.
  2. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.
  3. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
  4. Na ilustračnej snímke miestni obyvatelia stoja vedľa tela muža, ktorý zahynul počas bojov 13. apríla 2022 v Mariupole.
  5. Vojna sa tak skoro neskončí
  6. Hegerova vláda si stojí za vyzbrojovaním Ukrajiny
  7. Na ilustračnej snímke bojová stíhačka Ozbrojených síl SR typu MiG-29.
  8. Problémy s Mazákom


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NATO „prevetralo“ svoje bojové stíhačky: So Švédmi a Fínmi brázdili estónsky vzdušný priestor!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php