eReport.sk
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová. Zdroj: wikimedia.org

Kašlú vo Švédsku na názor občana? Premiérka: Referendum o vstupe do NATO nie je dobrý nápad!

Švédska vláda neplánuje zorganizovať referendum v prípade, ak sa tamojší parlament rozhodne podať žiadosť o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedla švédska premiérka Magdalena Anderssonová. TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá o tom informovala vo štvrtok.

Podľa Anderssonovej nie je usporiadanie referenda týkajúceho sa vstupu do NATO dobrý nápad. „Nemyslím si, že je to téma vhodná pre referendum… Existuje veľa informácii o národnej bezpečnosti, ktoré sú tajné. Takže existujú dôležité otázky, o ktorých sa v takomto referende nemôže diskutovať, ako aj dôležité fakty, ktoré nemožno len tak vyložiť na stôl,“ uviedla Anderssonová.

Líderka ľavicovej strany vystúpila zase za referendum

Líder najväčšej švédskej opozičnej Umiernenej strany Ulf Kristersson taktiež odmietol výzvy na usporiadanie referenda týkajúceho sa vstupu krajiny do NATO. Naopak líderka Ľavicovej strany Nooshi Dadgostarová, ktorej strana je proti vstupu Švédska do Aliancie, vystúpila zase za usporiadanie referenda.

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu prinútila Švédsko i susedné Fínsko prehodnotiť svoj postoj, na základe ktorého verili, že vojenská neutralita je najlepším prostriedkom na zaistenie národnej bezpečnosti. Očakáva sa, že obe krajiny príjmu v nadchádzajúcich týždňoch rozhodnutie o tom, či požiadajú o vstup do NATO.

Prehodnocujú švédsku bezpečnostnú politiku

Švédsky parlament v súčasnosti prehodnocuje švédsku bezpečnostnú politiku, pričom by podľa očakávaní mal poskytnúť k tejto veci správu v polovici mája. Anderssonovej vládna strana sociálnych demokratov taktiež v súčasnosti prehodnocuje, či má upustiť od svojich námietok týkajúcich sa vstupu do Aliancie. Keďže väčšina členov švédskeho parlamentu je za to, aby krajina vstúpila do NATO, vládnuca strana je podľa Reuters vnímaná ako jediná prekážka pri vstupe do Aliancie.

Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky inštitútu Demoskop z 20. apríla podporuje vstup do NATO 57 percent Švédov, čo je viac ako v marci, keď vstup do Aliancie podporovalo 51 percent opýtaných.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke stíhačka F-16.
  2. Policajti zatýkajú osobu počas nepokojov vo švédskom Norrköpingu v nedeľu 17. apríla 2022.
  3. Vpravo minister obrany SR Jaroslav Naď a vľavo poľský minister obrany Mariusz Blaszczak.
  4. Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kašlú vo Švédsku na názor občana? Premiérka: Referendum o vstupe do NATO nie je dobrý nápad!

Odoberať
Upozorniť na
guest
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti