Na alianciu to „práskol“ maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre rádio Kossuth. Podľa neho aktuálne začínajú v NATO plánovať tri základne, ktoré by mali slúžiť ako predsunuté sklady pre zbrojné zásobovanie Ukrajiny.
Podľa Orbána sa zvažuje tieto základne umiestniť na území Rumunska, Poľska a Slovenska. Je však potrebné dodať, že Slovenská republika je plnohodnotným členom Aliancie. Poďme sa však pozrieť aj trocha do histórie.
Rusko malo jasnú podmienku
Pripomeňme, že podľa dohody podpísanej medzi Ruskom a USA v roku 1999 Rusko súhlasilo s rozšírením aliancie (napriek predchádzajúcim ústnym sľubom o tom, že tá sa na východ nerozšíri ani o centimeter). No zároveň sa v tejto spoločnej dohode zo svojej strany USA zaviazalo, že na území nových členských krajín aliancia neumiestni žiadne stále základne a že sa v regióne zásadne nezmení pomer vojenských kapacít.
Porušili dohodu
NATO, presnejšie USA, neskôr túto písomnú dohodu porušilo viacnásobne. A to umiestnením komponentov svojho raketového systému v Poľsku a Rumunsku, umiestnením stáleho vojenského kontingentu v Poľsku a vytvorením stálych leteckých základní v Bulharsku a Rumunsku.
USA okrem toho od roku 2000 jednostranne odstúpili od troch zmlúv na kontrolu zbrojenia. Bola to zmluva Otvorené nebo, ktorá stanovila podmienky inšpekčných preletov nad územiami USA a Ruska, Zmluva o antibalistických strelách (ABM Treaty) a Zmluva o strelách stredného doletu (INF Treaty).
Mohlo by vás zaujímať:
Všetky tieto kroky podnikli ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Ruská federácia odôvodňovala práve potrebou brániť sa militarizácií území pri svojich hraniciach zo strany krajín NATO, zvlášť USA. Ruská federácia poukazovala aj na vývoj na samotnej Ukrajine, napríklad na tajnú základňu v meste Očakiv alebo rozsiahlu činnosť amerických a britských inštruktorov, napríklad na základni Javoriv.
Americká základňa v Rumunsku
USA navyše začali v marci tohto roku, 2024, budovať aj celkom novú základňu pri rumunskom meste Constanta. Do roku 2030 z nej bude najväčšia základňa NATO na európskom kontinente (predstihne tak základňu v nemeckom Ramsteine), pôsobiť na nej bude až 10 tisíc vojakov.
Ako upozorňujú pozorovatelia, ak by došlo k vytvoreniu zásobovacej základne na území SR, naša krajina by sa tak vystavila nebezpečiu preventívnych úderov zo strany Ruska.
Premiér Robert Fico na jar varoval pred snahami odstrániť ho z verejného života s cieľom, aby sa západným krajinám zjednodušilo podporovanie konfliktu s Ukrajinou.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Premiér sa lieči, NATO okamžite začalo plánovať základňu v SR