eReport.sk
Peniaze a vojny patria k sebe
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

NATO, ktoré nie je vo vojne, dočasne prevelilo do Rumunska tri lietadlá typu AWACS

Niečo sa chystá? Severoatlantická aliancia premiestnila tri pozorovacie lietadlá E-3A Airborne Warning and Control System (AWACS) na letisko v rumunskej Bukurešti. Cieľom je podporiť posilnenú prítomnosť NATO v tomto regióne a monitorovať ruskú vojenskú činnosť, informuje spravodajca TASR s odkazom na pondelňajšiu správu NATO.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Budú tak robiť kým Ukrajina nevyhrá
  2. Zjavne je z čoho
  3. Zbláznil sa Putin?
  4. Nie je vojnou USA s Ruskom

Niečo sa chystá?

Aliancia v tlačovej správe spresnila, že lietadlá AWACS dokážu monitorovať a detegovať lietadlá vzdialené stovky kilometrov, vďaka čomu sú ideálne na pomoc pri strážení vzdušného priestoru spojencov.

NATO

Od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine posilnilo NATO svoju prítomnosť v krajinách východnej Európy vytvorením nových mnohonárodných bojových skupín, vylepšených systémov protivzdušnej obrany, ako aj nasadením ďalších stíhačiek, pozorovacích lietadiel a lietadiel na tankovanie počas letu.

Ktoré nie je vo vojne..

V prípade akejkoľvek krízy dokážu lietadlá AWACS poskytnúť ostatným vojenským zložkám „situačnú správu“ o pohybe nepriateľských lietadiel a pomáhajú tak účinnejšie brániť územie spojencov.

Lietadlá prileteli do Bukurešti už 17. januára a ich nasadenie potrvá niekoľko týždňov. Patria do 14-člennej aliančnej flotily lietadiel AWACS, ktorá má sídlo v nemeckom meste Geilenkirchen, neďaleko hraníc s Holandskom.

Zdroj: spravodajca TASR Jaromír Novak


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NATO, ktoré nie je vo vojne, dočasne prevelilo do Rumunska tri lietadlá typu AWACS

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti