eReport.sk
Prosí o vojenskú pomoc
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Joe Biden, foto:tasr

Zelenskyj: Mierový summit o Ukrajine môže pomôcť nastoliť spravodlivý mier


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril v sobotu nádej, že mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku pomôže rýchlo nastoliť spravodlivý mier.

Verím, že na tomto summite budeme svedkami toho, ako sa bude písať história,“ povedal Zelenskyj na začiatku dvojdňového stretnutia. „Nech sa čo najskôr nastolí spravodlivý mier,“ dodal.

Nastolenie spravodlivého mieru?

Podľa ukrajinského prezidenta by mohol summit zvýšiť tlak na Moskvu. Švajčiarska prezidentka Viola Amherdová uviedla, že cieľom konferencie je inšpirovať proces pre trvalý a spravodlivý mier. Dôležitosť medzinárodného práva ako základu medzinárodného poriadku je podľa nej ústredným bodom, informuje agentúra DPA. „Ruský útok ho porušuje tým najvážnejším spôsobom,“ povedala Amherdová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Budú brať na vojnu aj deti
  2. Ruský prezident Vladimir Putin
  3. Mimoriadna situácia

Na mierovom summite vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií. Ruskú federáciu na summit nepozvali a nezúčastní sa na ňom ani Čína.

Mierový plán Moskvy

V piatok, deň pred začiatkom summitu, ruský prezident Vladimir Putin zopakoval mierový plán Kremľa, v ktorom požaduje, aby sa ukrajinské jednotky stiahli zo štyroch oblastí na juhu a východe krajiny – Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Moskva tieto oblasti predvlani nelegálne anektovala, ale ovláda len časti z nich. Rusko v návrhu taktiež požaduje, aby sa Kyjev vzdal snahy o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO), uvádza stanica CNN.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Mierový summit o Ukrajine môže pomôcť nastoliť spravodlivý mier

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: