eReport.sk
Pluk Azov Zdroj: YT

USA budú dodávať zbrane už aj pluku Azov, podľa Ruska ide o flirtovanie s neonacistami


Putinov hovorca Peskov podotkol, že zmena postoja USA opäť raz potvrdzuje relevantnosť obáv Ruska v súvislosti s trendom k plazivému šíreniu myšlienok neonacizmu vo svete.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zruší doteraz platný zákaz používania amerických zbraní pre ukrajinský pluk Azov, uviedlo v pondelok americké ministerstvo zahraničných vecí. TASR informuje podľa agentúry Reuters a denníka The Washington Post (WP).

Náhla zmena názoru USA

Americké ministerstvo zahraničných vecí dôkladne preverilo pluk Azov a rozhodlo sa zrušiť obmedzenia vyplývajúce z tzv. Leahyho zákona, píše The Washington Times. Pluk Azov teraz bude mať k americkej pomoci rovnaký prístup, ako majú ostatné ukrajinské jednotky.

Spojené štáty Azovu pred približne 10 rokmi zakázali používať americké zbrane, pretože niektorí zo zakladateľov tejto jednotky mali rasistické, xenofóbne a ultra-nacionalistické názory. Predstavitelia OSN pre ľudské práva tiež tvrdili, že Azov porušuje humanitárne právo, dodáva WP.

Pluk Azov je súčasťou Národnej gardy Ukrajiny. Ruský najvyšší ho v auguste 2022 zaradil na zoznam teroristických organizácii.

Ukrajinská 12. brigáda osobitného určenia Azov privítala rozhodnutie americkej vlády, ktorým po desiatich rokoch zrušila zákaz dodávok a používania amerických zbraní príslušníkmi tejto formácie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. stretnutie NATO v Prahe
  2. Čo sa to deje?
  3. Na snímke zasadnutie Rady NATO
  4. Ruský prezident Vladimir Putin

Západ podporuje šírenie neonacizmu

Rusko, kde je Azov zaradený do zoznamu teroristických organizácií, zrušenie zákazu zo strany USA kritizovalo a zopakovalo svoje výhrady.

„Takáto náhla zmena postoja Washingtonu je dôkazom, že sa neštíti ničoho, aby potlačil Rusko… Dokonca flirtuje s neonacistami,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že postoj Kremľa v tejto záležitosti je krajne negatívny. Peskov podotkol, že zmena postoja USA „opäť raz potvrdzuje relevantnosť našich obáv (Ruska) v súvislosti s trendom k plazivému šíreniu myšlienok neonacizmu vo svete“.

Na rozhodnutie USA medzitým reagoval aj podpredseda Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačev. Podľa jeho mienky ide o „ďalší hanebný záznam v globálnom registri činov, ktoré podporujú nacizmus“.

V tejto súvislosti pripomenul údajnú paralelu s druhou svetovou vojnou. Konkrétne moment, keď si nacisti uvedomili, že na sovietskom fronte dostávajú jednu porážku za druhou, v treťom roku vojny išli najprv rozdávať zbrane miestnemu obyvateľstvu na okupované územia a neskôr banderovcom.

„Analógia je priama. V treťom roku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine Američania podporujúci Kyjev, vidiac sériu porážok ukrajinských ozbrojených síl, rozdávajú zbrane tým istým azovským militantom, ktorých sami v roku 2017 uznali za nacistov,“ dodal Kosačev pre ruskú tlačovú agentúru TASS.

Zdroj: Štandard, tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA budú dodávať zbrane už aj pluku Azov, podľa Ruska ide o flirtovanie s neonacistami

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne