eReport.sk
Budú brať na vojnu aj deti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj hľadá spojencov: Ukrajinský prezident a japonský premiér podpísali bezpečnostnú dohodu


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a japonský premiér Fumio Kišida vo štvrtok podpísali desaťročnú bezpečnostnú dohodu na okraj summitu skupiny G7 v Taliansku. Dohoda sa podľa Zelenského vzťahuje na bezpečnostnú a obrannú pomoc, humanitárnu pomoc, ale aj technickú a finančnú spoluprácu.

„V roku 2024 poskytne Japonsko Ukrajine 4,5 miliardy amerických dolárov a bude nás podporovať počas celého desaťročného obdobia platnosti dohody,“ napísal Zelenskyj na sieti X

Bezpečnostná dohoda

Ukrajinský prezident označil dohodu medzi Ukrajinou a Japonskom za jedinečný dokument s jednou z hospodársky a technologicky najvyspelejších krajín sveta. „Okrem toho dohoda zahŕňa sankcie voči agresorovi a úsilie o vyvodenie zodpovednosti voči nemu,“ pokračoval ukrajinský líder. Zároveň ocenil spoluprácu Japonska pri obnove Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden a ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj
  2. Na snímke zasadnutie Rady NATO
  3. stretnutie NATO v Prahe
  4. Začína Američanom dochádzať realita?

Zelenskyj hľadá spojencov

Zelenskyj uviedol, že tento typ dohody a úroveň podpory je pre Japonsko prelomová. „Vnímame to a ďakujeme Japonsku za jeho neochvejnú solidaritu s našou krajinou a našimi občanmi, ako aj za jeho odhodlanie chrániť život a medzinárodné právo,“ dodal Zelenskyj. Ukrajina doteraz podpísala 15 podobných dohôd, v ktorých jej spojenci vrátane Británie, Francúzska a Nemecka prisľúbili dlhodobú podporu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj hľadá spojencov: Ukrajinský prezident a japonský premiér podpísali bezpečnostnú dohodu

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne