eReport.sk
Po izraelskom leteckom útoku v meste Rafah. FOTO TASR/AP

Neuveriteľné: Nálet na utečenecký tábor, pri ktorom zahynulo 45 ľudí, bola vraj „iba“ tragická nehoda!


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu si zrejme myslí, že všetci okolo neho sú blázni, iba on je najmúdrejší a najchytrejší. Vyplýva to z jeho slov, keď nedeľný nálet na utečenecký tábor v Rafahu, pri ktorom zahynulo 45 ľudí, z nich 23 žien, detí a starších ľudí, označil za tragickú nehodu.

Skutočná hrôza v palestínskej enkláve

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v pondelok za „tragickú nehodu“ nálet, pri ktorom v nedeľu izraelská armáda zasiahla tábor pre vysídlené osoby v meste Rafah v Pásme Gazy. Podľa tamojších predstaviteľov si vyžiadal 45 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Netanjahu dodal, že incident sa vyšetruje, píše TASR podľa agentúry AFP.

„V Rafahu sme evakuovali milión civilistov a napriek nášmu najlepšiemu úsiliu sa včera stala tragická nehoda,“ povedal Netanjahu na pôde parlamentu. Vláda podľa neho prípad vyšetruje a vyvodí závery.

Útok bol vedený proti legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií.

Vyjadrenie izraelskej armády

K útoku izraelskej armády došlo v nedeľu v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí. Mnohí z nich tam utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu. Izrael si v súvislosti s náletom vyslúžil kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, odsúdila ho EÚ či OSN.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil útok za „hrozný“. Podľa jeho slov je zároveň dôkazom toho, že „v Gaze nie je nijaké bezpečné miesto“. Generálny tajomník OSN António Guterres zase naliehal, aby sa táto „hrôza“ v palestínskej enkláve skončila.

USA stále iba naprázdno vyzývajú

Borrell okrem toho v informoval, že ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli dohodli na zvolaní stretnutia s Izraelom, aby ho prinútili vysvetliť svoje správanie v ofenzíve v Rafahu napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie tejto operácie. „Dosiahli sme potrebnú jednomyseľnosť na zvolanie ‚asociačnej rady‘ s Izraelom, aby sme prediskutovali situáciu v Gaze,“ povedal Borrell.

K stretnutiu má dôjsť na základe dohody o pridružení existujúcej medzi Izraelom a EÚ, približuje AFP. Spojené štáty v reakcii na útok na utečenecký tábor v Rafahu vyzvali Izrael, aby vynaložil všemožné úsilie a vyhol sa civilným obetiam pri svojej ofenzíve v Pásme Gazy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Josep Borrell

„Izrael musí prijať všetky možné preventívne opatrenia na ochranu civilistov,“ uviedol hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady. Dodal, že Washington sa prostredníctvom izraelskej armády aj „svojich partnerov na mieste“, snaží zistiť, čo sa stalo. Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti „legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií“.

Pri útoku podľa nej zahynuli dvaja vysokopostavený predstavitelia Hamasu. Zároveň však informovala, že útok vyšetruje. Podľa prvotných zistení zahynuli civilisti v dôsledku požiaru, ktorý vypukol po nálete. Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré riadi Hamas, je medzi obeťami náletu „23 žien, detí a starších ľudí“, pričom zranenia utrpelo ďalších 249 osôb.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné: Nálet na utečenecký tábor, pri ktorom zahynulo 45 ľudí, bola vraj „iba“ tragická nehoda!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: