eReport.sk
Očkovacia lotéria zachraňovala životy
Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič. Zdroj: tasr

Najúspešnejší minister financií to zase raz zariadil. Ak sa nespamätá, Únia bude chcieť peniaze späť!

Pokiaľ Slovensko nezapracuje výdavkové limity do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, môže čakať tak finančné, ako aj reputačné následky. Pre TASR to uviedla Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ilustračné foto
  2. Raziu vykonala inšpekcia rezortu vnútra
  3. Je polícia neschopná?
  4. Protest zdravotníkov a lekárov v Bratislave
  5. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.

Slovensko si stanovilo zavedenie výdavkových limitov ako jeden z míľnikov plánu obnovy a odolnosti a po marcovom schválení príslušnej legislatívy ho deklarovalo ako splnený. Rezort financií však odmietol návrh Rady pre rozpočtovú zodpovednosť na výpočet týchto limitov a do prípravy nového rozpočtu ich nezahrnul.

EK a ako to nerobiť

Európska komisia podľa Ludvikovej informovala slovenskú stranu, že schválenie rozpočtu verejnej správy na rok 2023 bez výdavkových limitov bude predstavovať zvrátenie plnenia míľnika, ktorý bol pozitívne hodnotený v prvej žiadosti o platbu. 

Požiadali sme Slovensko, aby našlo riešenie, ktoré by umožnilo do zákona o rozpočte zahrnúť výdavkové stropy a zároveň zachovať potrebu flexibility v kontexte prebiehajúcej energetickej krízy.“

Ingrid Ludviková, Zastúpenie EK v SR

Na zavedenie výdavkových limitov je nevyhnutná dohoda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) s Ministerstvom financií (MF) SR na metodike ich fungovania. Riaditeľ Kancelárie RRZ Viktor Novysedlák však upozornil, že od polovice júla nedošlo k žiadnemu posunu zo strany MF napriek opakovaným urgenciám od RRZ.

Matovič má čas a trpezlivosť

Rezort financií tvrdí, že zavedenie výdavkových limitov do praxe zostáva prioritou. „MF SR je pripravené naďalej trpezlivo rokovať o kompromise medzi všetkými zúčastnenými stranami, Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, predstaviteľmi jednotlivých koaličných strán a Európskou komisiou,“ uviedlo ministerstvo pre TASR.

Ludviková upozornila na znenie Nariadenia o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti EÚ. To uvádza, že uspokojivé splnenie míľnikov a cieľov je predpokladom toho, aby dotknutý členský štát nezrušil opatrenia týkajúce sa predtým uspokojivo splnených míľnikov a cieľov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najúspešnejší minister financií to zase raz zariadil. Ak sa nespamätá, Únia bude chcieť peniaze späť!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti