eReport.sk
Každý si úspech predstavuje inak
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zdroj: tasr

Remišovej rezort dostane milióny na ochranu kultúrneho dedičstva. Použije ich na cyklotrasy a Ukrajinu

Európska komisia schválila štvorstranný program cezhraničnej spolupráce Interreg Next na nové programové obdobie. Z rozpočtu vyše 73 miliónov eur na cezhraničnú spoluprácu SR, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny sa podporia aj projekty, ktoré zvýšia kvalitu života v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Úlohu národného orgánu v programe plní Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR a prvé výzvy vyhlási v závislosti od vývoja na Ukrajine, najneskôr budúci rok. Informoval o tom v stredu odbor komunikácie MIRRI.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  2. Už konečne ukončia vojnu?
  3. Bratislava
  4. Matovičove nadávky nespomínajú
  5. Naď hlási
  6. Fico o bombardovaní Juhoslávie
  7. Nevídaná zábava?
  8. Lepšie by to nenapísal ani maestro Jakubisko

Program Interreg Next vytvára podmienky na cezhraničnú spoluprácu štvorice susediacich štátov. Pohraničné regióny SR, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny majú tak viac príležitostí na vytváranie spoločných projektov, ktoré zlepšujú kvalitu života a služby pre ich obyvateľov a návštevníkov.

Popri starostlivosti o prírodné bohatstvo chceme spoločnými silami lepšie chrániť aj kultúrne dedičstvo a vytvárať vhodné podmienky na rozvoj udržateľného cestovného ruchu,“ uviedla ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).

Najmä pre našich východných susedov vo vojnou zničenej Ukrajine bude veľmi dôležitá podpora zdravotníckych a sociálnych projektov. Napríklad môže ísť o humanitárne projekty na pomoc Ukrajine, ako je spolupráca zdravotníckych zariadení, vzdelávanie zdravotníkov a podpora rôznych sociálnych služieb.“

Veronika Remišová, ministerka

Z programu sa medzi iným dlhodobo podporujú projekty Slovenskej asociácie cystickej fibrózy (CF Asociácia). Napríklad cez projekt MODE CF SK UA sa v Košiciach a západoukrajinskom meste Ivano-Frankivsk zlepšia podmienky na dlhodobú pravidelnú liečbu a starostlivosť o pacientov s chronickou CF. Do miestnych centier cystickej fibrózy sa nakúpia špeciálne medicínske prístroje a podporí sa vzdelávanie zdravotníkov, pacientov a ich rodín o tomto ochorení, uviedlo MIRRI.

Slováci a Ukrajinci

Doplnilo, že podporu získal aj projekt na zachovanie historického a kultúrneho dedičstva v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Košická nezisková organizácia Perly Gotickej cesty a Gréckokatolícka eparchia z ukrajinského Mukačeva v rámci neho tiež obnovili interiér Katedrály Svätého kríža gréckokatolíckej cirkvi v Užhorode.

Dôležité cyklotrasy!

Budujú sa tiež cyklotrasy na slovensko-ukrajinskom pohraničí. V rámci projektu Karpatská mobilita vzniknú dva cyklookruhy, na strane SR ide o Poloniny Trail a na ukrajinskej Užanský trail, uzavrelo ministerstvo investícií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišovej rezort dostane milióny na ochranu kultúrneho dedičstva. Použije ich na cyklotrasy a Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti