eReport.sk
Peter Pellegrini

Najstarší Slovák fandí Spartaku!

Trnavčan Joe Veselský – najstarší Slovák žijúci v zahraničí, ktorý sa narodil v posledných dňoch existencie  Rakúsko-uhorskej monarchie na svoj trnavský pôvod nezabúda. 

Trnavský rodák sa venoval od detstva najmä futbalu. Jeho blízkym priateľom bol neskôr legendárny futbalista a tréner Anton Malatinský. V Trnave zmaturoval a počas druhej svetovej vojny sa zamestnal v Bratislavskej všeobecnej banke. Tu sa spoznal s ostatnými účastníkmi slovenského odboja a dnes je najstarším žijúcim účastníkom Slovenského národného povstania. Podľa portálu sportweb.pravda.sk si po vojne prevzal Medailu za chrabrosť a Odbojový kríž I. triedy. „Odovzdával mi ich jeden generál v Brezne. Vtedy som si vravel, že je to vyznamenanie za prežitie. Zažil som viackrát nebezpečné situácie, ale mal som aj šťastie, mnohí iní ho nemali,“ povedal Veselský. Obaja jeho rodičia i brat zomreli počas vojny v koncentračnom tábore. 

Otec Slovákov v Írsku

Po vojne sa aktívne venoval stolnému tenisu a to sa mu nakoniec stalo osudné. Aktívne sa podieľal na organizovaní zápasu predstaviteľov slovenskej reprezentácie v Juhoslávii. Po návrate ho podozrievali z napojenia na Tita a obvinili ho z národného komunizmu. Preto v roku 1948 s rodinou emigrovali do Írskeho Dublinu. Tu sa stal v 50. rokoch vďaka zjavnému talentu a zhodou šťastných náhod trénerom írskej reprezentácie. Neskôr sa z neho stal úspešný podnikateľ. Už je to 75 rokov, odkedy sa usadil v Írsku. Takmer do svojich 100 rokov študoval na univerzite, zastavilo ho až obdobie pandémie. 

Hovorí, že po takom dlhom čase sa cíti byť už viac Írom ako Slovákom, no keď hrajú proti sebe tieto dva tímy, fandí jednoznačne Slovákom. Keď to bolo možné, do svojho rodiska sa veľmi rád vracal a na Slovensko ani na Trnavu nezanevrel. Stále hovorí dobre po slovensky a zaujíma sa o všetko, čo sa deje v krajine, kde sa narodil. V Írsku žijú tisíce jeho krajanov. Volajú ho otcom Slovákov v Írsku. 

Foto: Peter Pellegrini

Navštívil ho aj predseda NR SR Peter Pellegrini

K narodeninám mu pravidelne gratuluje aj Írsky prezident. Počas návštevy írskeho Dublinu ho vo februári navštívil aj predseda NRSR Peter Pellegrini. Na stretnutí mu poďakoval za jeho celoživotnú prácu a odvahu za účasť v Slovenskom národnom povstaní. Ako dar mu priniesol šál a kroniku jeho milovaného Spartaka Trnava. „Pán Veselský počas nášho stretnutia viackrát spomenul, že je veľmi rád za našu návštevu. To pre mňa je však česť môcť stráviť aspoň pár chvíľ v prítomnosti jedného zo slovenských hrdinov. Na pánovi Veselskom je obdivuhodné nielen odhodlanie a sila bojovať za správnu vec, ktorú preukázal počas SNP, ale aj jeho životná energia, ktorú si drží aj vo svojich 105 rokoch. Ďakujem vám, ste dôkazom nezlomnosti Slovákov,“ povedal predseda NR SR Pellegrini.

Foto: Peter Pellegrini


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najstarší Slovák fandí Spartaku!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre