Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) počas tohto volebného obdobia uzavrel už viac ako 50 utajovaných zmlúv. Tie v minulosti kritizoval ako netransparentné a sľuboval, že v ich prípade bude ako minister uverejňovať aspoň to, k akej konkrétnej sume sa viažu. To sa nestalo a v očiach mnohých to začína vzbudzovať dojem, že snaha o transparentnosť bola z Naďovej strany len hraná.
Mohlo by vás zaujímať:
V prípade ministerstva vnútra pri tom už existuje rozhodnutie súdu, že predmetné sumy nie sú utajovanou skutočnosťou, na rozdiel od zmlúv ako celku. Ministerstvo obrany by sa teda mohlo inšpirovať a postupovať rovnako. Spomenutým rozsudkom sa začalo riadiť napríklad aj finančné riaditeľstvo a to ešte pod vedením Františka Imreczeho.
Ministerstvo nechce odpovedať na otázky
Na otázky novinárov k téme pri tom ministerstvo odmieta odpovedať a to aj napriek tomu, že ohľadom utajovaných zmlúv nie sú požadované žiadne konkrétnosti a už vôbec nie zmluvy ako celok.
„Ministerstvo obrany Slovenskej republiky uznáva a ctí jeden zo základných princípov zákona o slobode informácií, podľa ktorého všetky informácie, ktoré nie sú tajné podľa iných zákonov, sú verejne prístupné,“ odpovedala na otázky hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková podľa portálu aktuality.sk. Transparentnosť podľa nej „je však na druhej strane obmedzená presne vyšpecifikovanými okruhmi“.
Je Wittenbergová transparentnejšia ako Naď?
Lenka Witterbergová, bývalá šéfka daniarov, býva často spomínaná v súvislosti s 50-miliónovou zmluvou s firmou Alison Slovakia, pre ktorú polícia v lete vykonala raziu. V hre bolo podozrenie z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Túto zmluvu nespomíname len tak. Sú to práve vládni predstavitelia, ktorí radi hovoria o transparentnosti. V konečnom dôsledku bola však aj táto problematická zmluva transparentnejšia, ako tie Naďove utajované.
Klamstvá ministra obrany?
Ukazuje sa teda, že teoretické sľuby politikov o transparentnosti sú v skutočnosti často len snahou zapáčiť sa voličom a novinárom.
„Pri zmluvách ministerstva – nie VS – si viete predstaviť, že by sa v centrálnom registri zmlúv zverejňovali informácie o dodávateľovi a sume?“ pýtali sa Aktuality.sk Naďa v apríli 2020. „Pri ministerských zmluvách áno, predpokladám, že to tak už začína fungovať. V prípade VS však nemôžeme ísť do otvorenejšieho postupu,“ odpovedal vtedy čerstvo vymenovaný minister obrany. Predmetné zmluvy sú ministerskými zmluvami, no k transparentnosti, ako už vieme, neprišlo ani náhodou. V transparentnosti sa medzi časom pri tom iné ministerstvá skôr zlepšovali.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Naďova netransparentnosť začína biť do očí! Uzavrel už viac ako 50 utajovaných zmlúv