Nad stranícka prezidentka? Taká má byť z Ústavy SR. Práve na tú sa pani prezidentka odvolávala vo svojom televíznom vystúpení. Kde občanom vysvetlila aj to, že Fico „nedostal len 14 dní, ale až dva týždne.“ Taktiež uviedla, že v minulosti dostávali víťazi volieb aj oveľa kratší čas. Nuž, tak napríklad voľby, ktoré vyhral Matovič, sa konali dňa 29.02.2020. Poverenie zostaviť vládu dostal od pani magisterky dňa 04. 03. 2020. Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR a podanie demisie predchádzajúcej vlády podľa čl. 117 Ústavy SR sa uskutočnili 20. marca, pričom vymenovanie novej vlády sa uskutočnilo 21. marca 2020. Zuzana Čaputová v predmetnej relácii však vyhlásila aj niečo iné. Hoci by ako magisterka práva mala rešpektovať prezumpciu neviny a z Ústavy byť nad-stranícka, oznámila, že ak by Smer navrhol na post ministra obvineného Roberta Kaliňáka, „mala by s tým veľký problém.“ V tomto komentári si k tomu povieme pár faktov. Ktoré sa možno páčiť nebudú. Pravda je „sem – tam“ pridrahá…
Právoplatne odsúdený Lipšic
Pani prezidentke, čuduj sa svete, nikdy nevadil. Pritom sme sa vďaka tomu stali svetovým unikátom. A nie práve v dobrom slova zmysle. Daniel Lipšic sa stal špeciálnym prokurátorom vo výkone trestu.
Na rozdiel od Roberta Kaliňáka, u ktorého pre všetkých platí (a ako pri iných) až do právoplatného odsúdenia súdom, prezumpcia neviny(zo zákona i Ústavy, pani magisterka).
Položme si spolu otázku, je pre Slovensko väčšou hanbou mať obvineného ministra, ako mať na čele ÚŠP odsúdeného špeciálneho prokurátora vo výkone trestu? A pozabudla pani prezidentka na prezumpciu neviny? Ako magisterka práva? Alebo?
Naši chlapci Apači
Nuž, u tejto „podarenej partičky,“ platí taktiež prezumpcia neviny. Problémom je, že sa na nich vzťahuje aj Zákon č. 408/2006 Z. z. o štátnej službe.
Teda všetci do jedného, mali už dávno stáť mimo službu. Miesto toho, pani magisterka vykopla svojho vlastného ministra a „naši chlapci“ postupujú na teplých miestach v policajnom zbore. A najnovšie jeden z nich už vyšetruje aj samého seba. A zvyšok partaje.
To pani prezidentku, čuduj sa svete, nevyrušuje. Ako sa to zhoduje so zákonnosťou, morálkou a ústavnosťou, ale i princípmi právneho štátu, „ťažko povedať.“ Alebo ľahko?
Nad stranícka prezidentka?
Pani Čaputová pred voľbami svojho času hrdo vyhlasovala, že „poveriť víťaza volieb zostavovaním vlády nie je jej povinnosť, ide len o akúsi ústavnú obyčaj.“ Po voľbách jej asi niekto ozrejmil, že tá „akási ústavná obyčaj,“ je viac.
Ako ona i šaty od Hanečku a jej túžba po progresívnej vláde. A tak s veľkou nevôľou, ale predsa len odovzdala poverenie zostaviť vládu najprv Robertovi Ficovi. A dala mu „až štrnásť dní.“
Keďže už vieme, že pani prezidentka sedí v „Rade dôvery“ v neziskovke Štefana Hríba, ktorý viedol anti-opozičnú kampaň, jej vyjadrenia už nemôžu až tak prekvapiť.
Lenže je v demokratickom a právnom štáte vhodné, ak prezidentka, zhodou okolností magisterka práva, nerešpektuje prezumpciu neviny? A počas zostavovania novej vlády nedrží aspoň zdanlivé dekórum? A dopredu niekoho vylučuje? Na základe osobných nesympatií? Ako nad-stranícka hlava štátu?(opakujem, pani prezidentke táto povinnosť plynie priamo z Ústavy SR)
Možno šaty nestačia. Cisár je nahý.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Prezidentka a jej demokracia: Odsúdený Lipšic, ani protizákonne slúžiaci Apači nevadia, Kaliňák áno